درمان قطعی واژینیسموس در اصفهان

درمان واژینیسموس در اصفهان

واژینسموس بیماری است که باعث می شود عضلات واژن به صورت غیر ارادی منقبض و سفت شوند. این بیماری موجب شده است بعضی از خانم ها نتوانند رابطه جنسی داشته باشند و یا دخول دردناکی داشته باشند. اگر شما هم به واژینیسموس مبتلا هستید توصیه می کنیم مقاله زیر را مطالعه کنید. در این مقاله به بررسی بیماری واژینیسموس پرداخته ایم و علل و علائم آن را بررسی کرده ایم و در انتها به درمان تخصصی آن پرداخته ایم. برای دسترسی به قسمت های مختلف مقاله می توانید از فهرست زیر استفاده کنید.

واژینیسموس چیست؟

هنگامی که یک زن واژینیسموس دارد عضلات واژن وی هنگامی که چیزی مانند یک تامپون یا آلت تناسلی وارد آن می شود، منقبض می شود. در این حالت عضلات واژن مدام در حال فشار آوردن و منقبض شدن هستند. این فشار می تواند خفیف یا شدید و دردناک باشد. این فشارهای وارد شده باعث می شوند از ورود هر چیزی به واژن جلوگیری شود. مبتلا بودن به واژینیسموس تقصیر شما نیست و نباید شرمنده باشید.

در صورتی که به این بیماری مبتلا هستید سعی کنید حتما این مساله را با همسرتان در میان بگذارید. بعضی مواقع آقایان تصور می کنند زن عمدا مانع از برقراری رابطه جنسی می شود. این بیماری می تواند در روابط جنسی شما و کیفیت زندگی شما اختلال ایجاد کند. در نتیجه بهتر است هر چه زود تر نسبت به درمان آن اقدام کنید.

از آنجایی که واژینیسموس در زمینه بارداری و زایمان هم مشکلات مختلفی ایجاد می کند پیشنهاد می شود قبل از قدام برای بچه دار شدن نسبت به درمان آن اقدام کنید. در مورد مشکلاتی که واژینیسموس در فرایند بارداری برای شما ایجاد می کند در مقاله تاثیر واژینیسموس در بارداری بطور کامل توضیح داده ایم.

واژینیسموس چیست

انواع واژینیسموس

انواع مختلفی از واژینیسموس وجود دارد که می توانند در سنین مختلف زنان را تحت تأثیر قرار دهد:

واژینیسموس نوع اول
واژینیسموس می تواند یک بیماری ارثی باشد که همیشه درون فرد وجود داشته است. بعضی از خانم ها مادرزادی دارای کانال واژن تنگی هستند به همین دلیل نمی توانند اجازه دهند چیزی وارد آن شود.

واژینیسموس نوع دوم
دسته دوم افرادی هستند که به دلیل یک رویداد خاص مانند عفونت، یائسگی، یک حادثه آسیب زا، مشکلات مربوط به رابطه جنسی، جراحی یا زایمان دچار واژینیسموس شده اند. این دسته از افراد حتی پس از درمان ممکن است باز هم تا مدتی رابطه دردناکی داشته باشند.

علائم واژینیسموس

سفت شدن غیرارادی عضلات واژن علامت اصلی واژینیسموس است، اما شدت این بیماری در بین زنان مختلف، متفاوت است. به طور کلی اگر واژینیسموس دارید، نمی توانید انقباضات عضلات واژن را کنترل یا متوقف کنید. واژینیسموس می تواند علائم دیگری از جمله ترس از نفوذ به واژن و کاهش میل جنسی مربوط به دخول را هم داشته باشد.

زنان مبتلا به واژینیسموس معمولا هنگام وارد شدن هر چیزی به داخل واژن، احساس درد یا سوزش می کنند. اگر واژینیسموس دارید، بدان معنی نیست که شما به طور کلی از لذت بردن از فعالیت های جنسی محروم هستید. خانم های مبتلا به این بیماری مشکلی با معاشقه و پیش نوازش قبل از رابطه جنسی ندارند و حتی می توانند ارضا شوند.

اغلب اولین علامت واژینیسموس رابطه جنسی دردناک است. افرادی که به این بیماری مبتلا هستند به شریک جنسیشان اجازه دخول نمی دهند و از دخول می ترسند. در این بیماری درد تنها هنگام وارد شدن چیزی به واژن ایجاد می شود و پس از خارج شدن خاتمه می یابد. برخی از خانم های مبتلا به واژینیسموس حتی نمی توانند از تامپون استفاده کنند زیرا برای آن ها دردناک خواهد بود.

اگر شما هم به واژینیسموس مبتلا هستید نگران نباشید. خانم دکتر صابری با استفاده از جدیدترین روشهای درمانی می توانند شما را درمان کنند. شما می توانید طی چند جلسه و بدون هیچ نگرانی از شر این بیماری خلاص شده و رابطه جنسی لذتبخشی را تجربه کنید. جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره ۰۹۱۳۹۷۹۷۹۷۴ تماس بگیرید.

علت بیماری واژینیسموس چیست؟

علت تنگی بیش از حد واژن هنوز به طور دقیق مشخص نشده است. واژینیسموس معمولا با ترس و اضطراب از رابطه جنسی در ارتباط است. اما هنوز نمی توان گفت که دلیل این بیماری روانی است یا جسمی. بعضی از خانم ها در همه شرایط و با ورود هر شیء به واژنشان مشکل دارند. برخی دیگر فقط در شرایط خاص، مانند مقاربت جنسی این مشکل را دارند و در شرایط دیگر مانند معاینات لگنی مشکلی ندارند. به طور کلی برخی علت های روانی واژینیسموس عبارتند از:

 • خاطره بد از یک رابطه جنسی در گذشته
 • ترس از باردار شدن
 • احساس گناه داشتن از رابطه جنسی
 • اتفاقات آسیب زا مانند سو استفاده جنسی یا تجاوز
 • رابطه جنسی دردناک و خلاف میل زن
 • ترس از درد هنگام دخول

ترس از رابطه جنسی

دقت کنید که هر رابطه جنسی دردناکی ناشی از واژینیسموس نیست. سایر مشکلات پزشکی مانند عفونت ها هم می توانند باعث مقاربت دردناک شوند. بنابراین تشخیص پزشک برای تعیین علت اصلی بروز درد در هنگام رابطه جنسی بسیار مهم است. بعضی از علت های فیزیکی واژینسموس عبارتند از:

 • عفونتها مانند عفونت ادراری
 • زایمان
 • یائسگی
 • جراحی لگن
 • خشکی واژن (خشکی واژن از جمله مهمترین دلایل جسمی بی میلی جنسی در زنان است.)
 • عوارض جانبی بعضی داروها

بیشتر بخوانید: درمان خشکی واژن با لیزر

روشهای درمانی واژینیسموس

واژینیسموس یک بیماری دائمی نیست و حتی بسیاری از خانم ها قادرند خود این مشکل را برطرف کنند. در صورتی که منشا این بیماری روحی و روانی باشد با مشاوره و تمرین های خاص این بیماری درمان خواهد شد. در ادامه چند روش درمانی واژینیسموس را توضیح می دهیم:

مشاوره
هدف از این درمان کاهش ترس از درد است که در هنگام لمس واژن و محیط اطراف آن ایجاد می شود. آموزش های این درمان تنها مختص شما نیست و گاهی اوقات ممکن است پزشک از شما بخواهد که با همسر خود در جلسات حاضر شوید. با این کار همسرتان اطلاعات بیشتری در مورد وضعیت شما بدست می آورد و می تواند برای غلبه بر این بیماری به شما کمک کند.

نشستن در آب گرم
نشستن در آب گرم تاثیری همانند تمرین کگل دارد. قبل از برقراری رابطه جنسی می توانید با نشستن در آب گرم عضلات خود را کمی شل کنید.

انجام حرکات مخصوص کاهش حساسیت
عضلات واژن افرادی که به واژینیسموس دچار هستند به طور غیر ارادی منقبض می شود. برای تضعیف این عکس العمل ها، به زنان آموزش داده می شود که حرکات ورزشی خاصی را انجام دهند.

حرکات کاهش حساسیت

در ابتدا، بدون ایجاد درد، ناحیه ای را که نزدیک به دهانه واژن می باشد را لمس کنید. هر روز باید به دهانه واژن کمی نزدیک تر شوید تا زمانی که بتوانید بافت های اطراف واژن یا لابیاها را لمس کنید. سپس سعی کنید لب های واژن را از هم باز کنید. به زنان توصیه می شود برای دیدن دستگاه تناسلی خود از آینه استفاده کنند. سرانجام پس از مدتی می توانید بدون ایجاد درد، دهانه واژن را لمس کنید. در مرحله بعد باید انگشت خود را داخل واژن وارد کرده و ضمن وارد کردن انگشت، دهانه را به سمت پایین بکشید که کمی باز تر شود. دقت کنید که این تمرین را باید کم کم انجام دهید تا ترستان از بین برود و دهانه واژن کمی گشاد شود.

تمرینات کگل برای واژینیسموس
بیماری واژینیسموس فشار زیادی بر روی واژن و لگن وارد می کند. انجام تمرینات کگل به شما کمک می کند تا عضلات واژن و لگن خود را ریلکس کنید. برای انجام این تمرینات این مراحل را دنبال کنید:

 • ابتدا مثانه خود را خالی کنید.
 • عضلات کف لگن خود را منقبض کنید و تا 10 بشمارید.
 • عضلات خود را شل کنید و تا 10 را بشمارید.
 • این چرخه را 10 بار، سه بار در روز تکرار کنید.

مقاله تمرینات کگل برای درمان واژینیسموس به شما در انجام این نوع تمرینات کمک بسیاری خواهد کرد. در نتیجه مطالعه این مقاله را به شما عزیزان توصیه می کنیم.

حرکت کگل

درمان واژینیسموس با بوتاکس
واژینیسموس را با بوتاکس هم می توان درمان کرد. بوتاکس زمانی استفاده می شود که روش های مشاوره ای و ورزشی جواب ندهند. برای این کار پزشک نقاطی که باعث انقباض ماهیچه های واژن می شود را شناسایی کرده و با تزریق بوتاکس آن ها را بی حس می کند. سپس یک دیلاتور مخروطی شکل را به آرامی وارد واژن کرده تا واژن کمی باز شود. در آخر متخصص به شما روش کار با دیلاتور برای درمان واژینیسموس را آموزش می دهد تا بتوانید در منزل ادامه درمان را انجام دهید.

اثر بوتاکس در حدود 5 تا 6 ماه ماندگاری دارد. در روز های اول ممکن است در کنترل ادرار کمی مشکل داشته باشید به همین دلیل پیشنهاد می شود چند روز اول را استراحت کنید. در صورتی که در این مدت رابطه جنسی مداوم داشته باشید احتمالا نیازی به تزریق دوباره نخواهید داشت.

درمان قطعی واژینیسموس

روش های ذکر شده برای درمان واژینیسموس موثر هستند اما زمان زیادی طول خواهد کشید تا درمان موثر را دریافت کنید. بسیاری از خانم ها به دنبال روشی سریع برای درمان این بیماری هستند. یکی از روش های جدید در درمان این بیماری استفاده از دستگاه RF می باشد. دستگاه RF با ایجاد تغییرات مولکولی در عضلات واژن باعث از بین رفتن علائم واژینیسموس می شود. این دستگاه با ایجاد گرمای عمقی در بافتهای فیبری عضلات واژن باعث ریلکس شدن این عضلات می شود. نتایج استفاده از RF در همان جلسه اول قابل مشاهده است. از دیگر مزیتهای استفاده از RF تعداد کم جلسات و عدم برگشت بیماری است.

در واژینیسموس های شدید، پزشک می تواند از ترکیب این روش با تزریق بوتاکس با هم استفاده کند. این روش درمانی هم اینک بهترین درمان واژینیسموس محسوب می شود و بسیار موثر عمل می کند.

بیشتر بخوانید: دستگاه آر اف واژن در اصفهان

دستگاه آر اف

اگر شما هم به واژینیسموس مبتلا هستید نگران نباشید. مطب خانم دکتر صابری بعنوان یکی از مجهزترین مراکز زنان اصفهان مجهز به دستگاه RF می باشد. شما می توانید طی چند جلیه و بدون هیچ نگرانی بیماری خود را درمان کنید. جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره ۰۹۱۳۹۷۹۷۹۷۴ تماس بگیرید.

درمان واژینیسموس در اصفهان

اگر به بیماری واژینیسموس مبتلا هستید و ساکن اصفهان می باشید یا قصد دارید واژینیسموس خود را در اصفهان درمان کنید می توانید به خانم دکتر زهرا صابری متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید. دکتر صابری با سال ها تجربه موفق در درمان وازینیسموس می توانند برای همیشه شما را از این بیماری راحت کنند. در مطب ایشان بسیاری از زنان مبتلا به واژینیسموس با استفاده از روشهای نوین درمان شده اند. جهت دریافت مشاوره تخصصی در واتساپ به شماره ۰۹۱۳۹۷۹۷۹۷۴ پیام دهید.

در پایان اگر سوالی دارید می توانید آن را در بخش نظرات زیر همین مقاله مطرح کنید. خانم دکتر صابری پاسخ سوال شما را در اولین فرصت خواهند داد. برای دریافت پاسخ خود به همین صفحه مراجعه کنید.

4.6/5 - (28 امتیاز)
Avatar photo

دکتر زهرا صابری، جراح و متخصص زنان در اصفهان هستند که سالهاست در زمینه عملهای زیبایی و ترمیمی واژن فعالیت می کنند. استفاده از مدرن ترین تجهیزات روز و جدیدترین روشهای درمانی، موجب شده تا مراجعین زیادی از شهرهای دور و نزدیک برای عملهای زیبایی واژن و رفع مشکلات جنسی و زناشویی خود به ایشان مراجعه کنند.

6 دیدگاه ها
 • سلام خانوم دکتر مرسی از مقاله پرمحتواتون من به تازگی بعداز مراجعه به متخصص زنان که منو ارجاع دادن به مشاور جنسی فهمیدم مبتلا به واژینیسم هستم وایشونم تمریناتی رو بهم دادن مثه فیزیوتراپی وکگل ..وبهم گفتن درمان ۶ماه تا دوسال طول میکشه ومن واقعا خسته شدم وخودم فک میکنم بیماریم خیلی حاد تراز اینه که با مشاوره وتمرین برطرف شه 😔پیشنهاد شما چیه ؟

  • سلام. عزیزم اون روشها منسوخ شده کلا و دقیقا به همین علت که خیلی طولانیه و در نهایت بی فایده ست. شما کمک پزشکی نیاز دارید. اول باید معاینه بشید تا درجه واژینیسموس تون مشخص بشه، بعد تعیین کنیم چند جلسه آر اف و مونالیزا نیاز دارید. ظرف همین چند جلسه و از همون جلسه اول میتونید علائم بهبودی تون رو ببینید

 • عرض سلام وخداقوت خدمت دکتر عزیزوبزرگوار بنده واژینیسموسی بودم ۲۸سالمه۴ماهه ازدواج کردم ازطریق دیلاتور درمان کردم والان یک ماهه باهمسرم دخول دارم فقط الان مشکلم اینه که فقط از پوزیشن زن روی مرد میتونم دخول داشته باشم واز پوزیشن های دیگه میترسم واجازه نمیدم انجام بشه ودر پوزیشنی که انجام میدیم هیچ درد و… بدی ندارم واصلا الت حس نمیکنم وحس بدی هم ندارم اما نمیزارم پوزیشنهای دیگه هم انجام بگیره راستش همسرمم حس میکنم بلدنیست انجام بده اما به روش نمیارم باراول هم اشتباه انحام داد وپرینه ام بادرد بدی پاره شد وازاون موقع دچار ترس شدم

  • سلام. اینکه هنوز ترس دارید نشون میده بطور کامل درمان نشدین. واژینیسموس خوب شده اما نه کاملا. بهتره درمان رو تکمیل کنید. در مورد رابطه جنسی نباید چنین دردی رو ایجاد کنه و رابطه جنسی باعث پارگی نمیشه بهتره معاینه شین.

 • سلام 9 ماه هست که ازدواج کردم و متوجه شدم که واژینیسموس دارم کگل انجام دادم ولی اثر نداشت گاهی حس میکنم اشتباره انجام میدادم به پزشکان زیادی مراجعه کردم و موقع معانیه ساده هم احساس درد شدید در ناحیه لگن و شکم و ناحیه تنلاسلی دارم .مدتی پیش عفونت مبتلا شدم و پزشک پماد به همراه دستگاهی و وارد واژن میشه تجویز کردن که هرشب با درد فراوان استفاده کردم . سوالم اینه که با تمرینات دیلاتور درمان میشم یا حتما باید مراجه کنم مطب ؟

  • سلام. عزیزم شما بیماری واژینیسموس دارید که متاسفانه ظاهرا درجاتش هم بالاست. با کگل و دیلاتور قابل درمان نیست. اما میشه طی چند جلسه با آراف واژینال و لیزر مونالیزا درمانش کرد. تا زمان شروع به درمانی که گفتم نباید برای دخول تلاش کنید چون شدت واژینیسموس تون بیشتر میشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *