پیش-یائسگی-چیست

پیش یائسگی یک مرحله انتقالی از دوران باروری به دوران یائسگی است که در آن تخمدانها هورمون استروژن کمتری تولید می کنند. به دلیل کاهش این هورمون، دوره های قاعدگی و تخمک گذاری زنان تغییرات زیادی می کند.
این تغییرات با علائم روحی و جسمی همراه است که نوع و شدت آنها بین زنان مختلف بسیار متفاوت است. ما در این مقاله به شما خواهیم گفت مرحله پیش یائسگی چه مرحله ای از زندگی یک زن است و این دوره با چه علائمی شروع می شود. برای دسترسی سریع به تیترها می توانید از فهرست زیر استفاده کنید.

پیش یائسگی چیست؟

همان طور که در شکل زیر می بینید، یائسگی مراحل مختلفی دارد. یکی از این مراحل، پیش یائسگی است. در این مرحله همچنان پریود می شوید اما قاعدگی تان نظم سابق را ندارد چون سطح هورمون استروژن و پروژسترون بدنتان در این دوره شروع به کم شدن می کند.

این نوسانات هورمونی در دوره پیش یائسگی کاملا طبیعی بوده و نشانه بیماری نیستند. وقتی 12 ماه متوالی، دیگر اصلاً پریود نشوید، وارد مرحله یائسگی می شوید. مهمترین تفاوت پیش یائسگی با یائسگی در این است که در دوران یائسگی برخلاف پیش یائسگی دیگر هیچ پریود یا تخمک گذاری را تجربه نمی کنید.

مراحل-یائسگی-در-زنان

اولین علامت قبل از یائسگی چیست؟

به گفته دکتر زهرا صابری، جراح و متخصص زنان و زایمان، اختلال در چرخه قاعدگی از اولین نشانه های پیش یائسگی در زنان است که هر خانمی آن را به شکل خاصی تجربه می کند. این اختلالات ممکن است به یکی از شکلهای زیر تجربه شود:

  • پریود نامنظم (مثلا اگر سیکل قاعدگی شما 28 روز است، ممکن است زودتر از 21 روز یا دیرتر از 35 روز پریود شوید)
  • پریودهای غایب (پریود نشدن در برخی ماه ها)
  • خونریزی شدید در پیش یائسگی (پریود سنگین)
  • پریودهای سبک تر از معمول

همچنین ممکن است علائمی مثل گرگرفتگی و خشکی واژن که از شایع ترین علائم یائسگی هستند، را نیز در این مرحله تجربه کنید.

برای درمان خشکی واژن در پیش یائسگی در اصفهان شما هم می توانید از تجربه و تخصص دکتر زهرا صابری، جراح و متخصص زنان در این زمینه بهره مند شوید. جهت دریافت نوبت با شماره ۰۹۱۳۹۷۹۷۹۷۴ تماس بگیرید.

آشنایی با علائم پیش از یائسگی در زنان

علائم قبل از یائسگی در اثر کاهش تولید هورمون استروژن توسط تخمدانها ایجاد شده و برای همه خانم ها به یک شکل بروز نمی کند. رایج ترین علائم پیش از یائسگی عبارتند از:

پریودهای نامنظم

اگر بیش از چند ماه است که طول چرخه قاعدگی تان هفت روز یا بیشتر تغییر کرده، در اوایل پیش یائسگی هستید. اما اگر بین دو قاعدگی تان 60 روز یا بیشتر فاصله دارد، احتمالاً در اواخر پیش یائسگی به سر می برید (منبع: mayoclinic.org).

گرگرفتگی

 گرگرفتگی در دوران پیش از یائسگی یکی از علائم شایعی است که 80% زنان آن را تجربه می کنند. شدت و مدت زمان این گرگرفتگی ها برای هر کسی متفاوت است. حتی ممکن است در برخی زنان، گرگرفتگی با عرق کردن شدید، تعریق شبانه یا گرگرفتگی در شب همراه باشد.

مشکلات خواب

یکی دیگر از علائم و عوارض پیش یائسگی، مشکلات خواب است که در اثر بیدار شدن شخص از خواب به دلیل گرگرفتگی و تعریق شبانه و یا به دلیل نوسانات هورمونی در این دوره رخ می دهد.

نوسانات خلقی

تحریک پذیری، احساس خستگی، اضطراب و افسردگی از علائم دوران پیش از یائسگی هستند که با اختلال خواب و گرگرفتگی زنان تشدید می شوند.

مشکلات شناختی

حدود 60 درصد از زنان در پیش یائسگی دچار مشکلات شناختی هستند (منبع: supernutritious.net). این اختلالات با پیش یائسگی شروع و بعد از یائسگی برطرف می شود. این عارضه معمولا به صورت مشکلات حافظه، یادگیری و تمرکز بروز می کند.

مشکلات واژینالی

کاهش سطح استروژن قبل از یائسگی منجر به خشکی واژن هنگام رابطه جنسی و یا در حالت عادی می شود. این عارضه منجر به کاهش روان کنندگی واژن، نازک شدن دیواره واژن و کاهش قابلیت ارتجاعی آن شده و مقاربت زنان را دردناک می کند.

کاهش باروری

با نامنظم شدن پریودی، تخمک گذاری هم کمتر شده و توانایی باروری زنان کاهش می یابد.

چربی خون بالا و عوارض آن

کاهش سطح استروژن در پیش یائسگی (پری منوپوز) ممکن است باعث افزایش سطح کلسترول بد خون و کاهش سطح کلسترول خوب شود. این تغییرات احتمال بروز مشکلات قلبی و عروقی را در سنین بعد از یائسگی بیشتر می کند.

اختلالات جنسی

در دوران پیش از یائسگی، میل جنسی و ارگاسم زنان به خاطر خشکی و آتروفی واژن تغییر کرده و درد حین یا بعد از رابطه زناشویی را تجربه می کنند.

هوس غذایی

به دلیل تغییرات هورمونی در پیش یائسگی ممکن است دچار هوس غذایی شده و تمایل به غذاهای شیرین، شور یا ناسالم داشته باشید. این مسئله می تواند به اضافه وزن و مشکلات دیگر منجر شود.

مشکلات مثانه

سطح پایین استروژن در مرحله پیش یائسگی عفونتهای ادراری و واژینالی را بیشتر می کند. همچنین به دلیل آتروفی دیواره مجاری ادرار ممکن است با مشکلاتی مثل بی اختیاری ادرار یا تکرر ادرار در یائسگی مواجه شوند.

دوره-پیش-از-یائسگی-در-زنان

کاهش تراکم استخوان

 با کاهش سطح استروژن، سلولهای استخوانی سریعتر از اینکه بازسازی شوند، از بین می روند و خطر پوکی و شکستگی استخوانها بیشتر می شود.

خستگی مفرط

خستگی شدید یکی از شایع ترین علائم پیش یائسگی است که می تواند در اثر اختلالات خواب یا حتی صرف نظر از مدت زمانی که می خوابید، ایجاد شود.

علاوه بر موارد بالا، سردرد، بروز علائمی شبیه PMS (پیش از قاعدگی) و درد مفاصل و عضلات بدن نیز از علائم پیش از یائسگی در زنان هستند.

پیش یائسگی چقدر طول می کشد؟

مدت زمان علائم پیش یائسگی برای بیشتر خانمها 4 تا 8 سال طول می کشد. اما برای بعضی از زنان ممکن است این علائم فقط چند ماه دوام داشته باشد.

سن شروع پیش یائسگی

علائم پیش یائسگی حدود 8 تا 10 سال قبل از یائسگی شروع می شوند و معمولاً  خانمها در اواسط دهه 40 یا در اواخر دهه 50 وارد مرحله پیش یائسگی می شوند.

برای پیش یائسگی کی به پزشک مراجعه کنیم؟

تغییرات پیش از یائسگی کاملاً طبیعی هستند، اما اگر شدت علائم تان زیاد است برای تسکین آن می توانید به متخصص زنان مراجعه کنید. همچنین چون بعضی از علائم پیش یائسگی شبیه بیماریهای دیگر است، بهتر است برای اطمینان توسط پزشک زنان ویزیت شوید.

مثلا خونریزی شدید می تواند نشانه فیبروم یا سرطان رحم بوده و یا تعریق شبانه و ضربان تند قلب ناشی از اختلالات تیروئیدی باشد.

راههای درمان علائم پیش یائسگی

به گفته دکتر زهرا صابری، هیچ درمانی برای توقف یا جلوگیری از پیش یائسگی وجود ندارد چون این بخشی از سیکل طبیعی زندگی زنان است. ولی با روشهای زیر می توان علائم پیش یائسگی را بهبود داد:

تغییر سبک زندگی

روشهای زیر برای کاهش علائم پیش یائسگی و یائسگی مفیدند:

  • رژیم غذایی سرشار از میوه، سبزیجات، غلات کامل، پروتئین بدون چربی و چربی های سالم
  • محدود کردن یا قطع مصرف الکل، کافئین و دخانیات
  • ورزش منظم برای کاهش وزن و استرس

مصرف برخی مکمل ها مثل مولتی ویتامین، ویتامین D و کلسیم نیز با نظر پزشک توصیه می شود.

دارو درمانی

به طور مثال از داروهای زیر برای درمان برخی از علائم دوره پیش یائسگی استفاده می شود:

  • داروهای ضد افسردگی برای نوسانات خلقی
  • قرصهای ضد بارداری و استروژن درمانی برای تثبیت سطح هورمونها
  • گاباپنتین (دارو ضد تشنج) برای تسکین گرگرفتگی

استفاده از کرمهای واژینال هم می تواند به درمان خشکی واژن کمک کند.

لیزر تراپی

لیزر مونالیزا تاچ و آر اف واژن تنها روشهای موثر و قطعی برای درمان خشکی و آتروفی واژن، عفونتهای مکرر واژینالی و مشکلات ادراری در پیش یائسگی هستند. چون درمان با این روشها باعث ترمیم دیواره واژن و مجاری ادراری شده و آنها را جوانسازی می کند.

به علاوه، لیزر و آر اف واژن برخلاف روشهای استروژن درمانی هیچ عارضه ای ندارند و برای همه خانم ها موثرند.

درمان-علائم-پیش-یائسگی

برای درمان علائم و عوارض پیش یائسگی با لیزر یا RF در اصفهان، شما هم می توانید به مطب دکتر زهرا صابری، جراح و متخصص زنان مراجعه کنید. جهت دریافت نوبت با شماره ۰۹۱۳۹۷۹۷۹۷۴ تماس بگیرید.

سوالات رایج درباره مرحله پیش یائسگی

معمولا در مورد مرحله پیش یائسگی، سوالات زیر پرسیده می شود:

یائسگی پیش رس همان پیش یائسگی است؟

خیر. پیش یائسگی در سنین بالای 40 سال رخ می دهد. اما یائسگی زودرس یا پیش رس یعنی اینکه علائم یائسگی در اواسط دهه 30 (زیر 40 سال) تجربه شود.

آیا بارداری در دوره پیش یائسگی امکان دارد؟

بله. در این دوره چون هنوز پریود می شوید و تخمک گذاری دارید، احتمال بارداری هست و باید از روشهای جلوگیری از بارداری استفاده کنید.

آیا با آزمایش خون می توان پیش از یائسگی را تشخیص داد؟

بله. با آزمایش خون می توانید سطح هورمون های تخمک گذاری را بررسی کنید. اما برای گرفتن نتایج دقیق باید برای مدتی مصرف قرصهای ضدبارداری را متوقف کنید.

اگر شما هم سوالی درباره دوره پیش یائسگی و درمان علائم آن دارید، می توانید سوالات خود را در بخش نظرات این مقاله بپرسید.

4/5 - (66 امتیاز)
Avatar photo

نویسنده

دکتر زهرا صابری

دکتر زهرا صابری، جراح و متخصص زنان در اصفهان هستند که سالهاست در زمینه عملهای زیبایی و ترمیمی واژن فعالیت می کنند. استفاده از مدرن ترین تجهیزات روز و جدیدترین روشهای درمانی، موجب شده تا مراجعین زیادی از شهرهای دور و نزدیک برای عملهای زیبایی واژن و رفع مشکلات جنسی و زناشویی خود به ایشان مراجعه کنند.

سوالی دارید بپرسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *