دیسپارونیا چیست

اختلال دیسپارونیا (Dyspareunia) و بیماری واژینیسموس، از انواع بیماری های جنسی زنان هستند که اغلب افراد غیر پزشک، آنها را با هم اشتباه می گیرند. مهمترین نشانه این دو عارضه دردهای مقاربتی هستند. البته اختلال واژینیسموس نوعی دیسپارونیا است که دلایل و درمان آن با سایر اختلالات دیسپارونی فرق دارد.
ما در این مقاله به شما خواهیم گفت که دیسپارونیا چیست و چه فرقی بین واژینیسموس و دخول دردناک وجود دارد. پس تا پایان این مطلب همراه ما باشید. برای دسترسی سریع به تیترها می توانید از فهرست زیر استفاده کنید.

بیماری واژینیسموس چیست؟

به گفته دکتر زهرا صابری، جراح و متخصص زنان، واژینیسموس یک مشکل جنسی در خانم ها است که علت اصلی باکره ماندن آنها بعد از ازدواج است. کسانی که دچار اختلال واژینیسموس هستند، تحریک جنسی می شوند و از آن لذت می برند. اما به خاطر انقباضات شدید و غیرارادی عضلات کف لگن، واژن شان مسدود شده و آلت امکان نفوذ ندارد.

این بانوان موقع دخول یا نزدیک شدن چیزی به واژن، دچار درد تیر کشنده و سوزش شدید در این ناحیه می شوند، بدون اینکه چیزی وارد واژن شود. این از بارزترین علائم واژینیسموس شدید است. اما در واژینیسموس متوسط یا خفیف ممکن است فقط سر آلت وارد واژن شود اما دخول بطور کامل صورت نمی گیرد.

انواع بیماری واژینیسموس

بیماری واژینیسموس بر اساس زمان بروز آن به دو نوع زیر تقسیم بندی می شود:

واژینیسموس اولیه: واژینیسموس اولیه در زنانی رخ میدهد که از اولین تجربه ی نزدیکی خود مشکل ترس از دخول دارند.

واژینیسموس ثانویه: واژینیسموس ثانویه به این معنا است که قبلا شخص در رابطه جنسی خود هیچ مشکلی نداشته است. اما بعد از جراحی لگنی، زایمان سخت، تروما و آسیب های جسمی یا روحی دیگر دچار ترس از دخول شده است.

در هر دو حالت، هیچ مانع فیزیکی سر راه آلت نیست اما انقباض عضلات باعث قفل شدن واژن می شود.

دیسپارونیا چیست؟

دیسپارونی یا دخول دردناک اختلالی است که باعث می شود خانم ها موقع دخول یا بعد از آن دچار احساس درد و سوزش در واژن شوند و نتوانند به ارگاسم برسند. بدلیل درد موقع نزدیکی، به مرور این خانم ها دچار بی میلی جنسی می شوند.

بسیاری از خانم ها در دوره هایی از زندگی زناشویی خود به علل مختلف دیسپارونی را تجربه می کنند و این یک مشکل نسبتا شایع است. این اختلال ممکن است در اثر وجود یک مانع فیزیکی در واژن و یا بخاطر بیماری های واژینالی رخ دهد.

برای درمان خشکی و آتروفی واژن در اصفهان، شما هم می توانید به مطب خانم دکتر زهرا صابری، جراح و متخصص زنان مراجعه کنید. جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره ۰۹۱۳۹۷۹۷۹۷۴ تماس حاصل فرمایید.

میزان شیوع اختلال دیسپارونی

3 تفاوت واژینیسموس و دیسپارونی

به گفته خانم دکتر صابری، اصلی ترین تفاوت دیسپارونی با واژینیسموس این است که درد مقاربتی در دیسپارونی به دلیل دخول آلت بروز می کند. اما در واژینیسموس، بدون اینکه دخول انجام شود، فرد دچار درد شدید و گرفتگی در واژن می شود. موارد زیر نیز از مهمترین تفاوتهای دیسپارونی و واژینیسموس هستند:

تفاوت در علائم

درد و سوزش واژن موقع نزدیکی از اصلی ترین علائم دیسپارونی است که موقع دخول آلت یا تامپون گذاشتن بروز می کند. این بانوان موقع تحریک شدن درد عمیقی در واژن شان حس می کنند که تا ساعتها بعد از نزدیکی  به صورت دردهای ضربه ای و تپنده ادامه دارد. گاهی درد واژن با خونریزی یا لکه بینی بعد از نزدیکی همراه است.

اما علائم بیماری واژینیسموس متفاوت است. بدون اینکه دخول صورت گیرد، احساس درد و گرفتگی شدید در ناحیه تناسلی و شکم ایجاد می شود. آلت بدلیل مسدود شدن واژن نمی تواند به آن نفوذ کند و دهانه واژن کاملا بسته می شود. با پایان تلاش برای نزدیکی، درد و کرامپ واژن و شکم به سرعت از بین می رود.

علت بروز واژینیسموس و دیسپارونی

علت دیسپارونیا می تواند یکی از عوامل زیر باشد:

 • بروز برخی بیماری ها مثل کیست تخمدان، التهاب در اندام های لگنی، عفونت واژن، اندومتریوز، فیبروم رحمی، افتادگی رحم، …
 • آتروفی یا خشکی واژن در اثر یائسگی، شیردهی یا اختلالات هورمونی
 • استرس و اضطراب
 • موانع فیزیکی مثل غشای خاصی که دهانه واژن را مسدود کرده یا نقص های مادرزادی در ساختار واژن
 • دخول آلت با فشار زیاد بخصوص در بعضی از پوزیشن های جنسی
 • زخمها و صدمات پرینه، واژن و مقعد
 • شروع زودتر از موعد رابطه جنسی بعد از عمل های لگنی و زایمان

اما علت اصلی واژینیسموس، انقباض شدید و غیر ارادی عضلات واژن موقع نزدیکی است. این انقباضات بخاطر عوامل روحی و جسمی مثل ترس از بارداری، تربیت جنسی سخت، تجاوز و مشکلات عاطفی زوجین، آسیبهای لگنی ناشی از زایمان یا جراحی و صدمات واژن ایجاد می شود. اما رایج ترین علت ایجاد واژینیسموس عوامل فیزیکی هستند.

روشهای درمان

روشهای درمان واژینیسموس و دیسپارونیا کاملا با هم متفاوت است. برای درمان دیسپارونیا راههای مختلفی وجود دارد که بسته به علت ایجاد دخول دردناک انتخاب می شوند. معمولا پزشکان از روشهای زیر برای درمان اختلال دیسپارونیا استفاده می کنند:

 • دارو درمانی یا هورمون تراپی
 • جراحی برداشتن فیبروم یا کیست
 • روانکاری واژن با لوبریکانت بر پایه آب
 • درمان خشکی و آتروفی واژن با لیزر یا آراف

پزشکان برای درمان قطعی واژینیسموس از آراف واژینال یا تزریق بوتاکس به واژن استفاده می کنند. در بعضی موارد هم لازم است برای تکمیل درمان اختلال واژینیسموس، بیمار به سکس تراپیست ارجاع داده شود.

تفاوت واژینیسموس و دیسپارونی

برای درمان قطعی واژینسموس با آراف واژن در اصفهان ، به مطب خانم دکتر زهرا صابری، جراح و متخصص زنان مراجعه کنید. جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره ۰۹۱۳۹۷۹۷۹۷۴ تماس حاصل فرمایید.

سوالات رایج درباره دیسپارونی یا دخول دردناک

رایج ترین سوالاتی که درباره اختلال ديسپارونيا  یا درد موقع نزدیکی از پزشک زنان می پرسند، در ادامه به همراه پاسخ شان آورده ایم:

چطور بفهمیم دچار دیسپارونی هستیم؟

در صورتی که موقع تحریک شدن و دخول احساس درد ضربان دار و سوزش در واژن دارید و ساعتها بعد از نزدیکی این علائم ادامه دارند، دچار نوعی دیسپارونیا هستید و باید به متخصص زنان مراجعه کنید.

اختلال دیسپارونیا نوعی عفونت جنسی است؟

منظور از دیسپارونیا احساس درد موقع نزدیکی یا دخول دردناک است که می تواند در اثر عفونتهای قارچی یا عفونتهای مقاربتی واژن و حتی عفونتهای ادراری ایجاد شود. اما دلایل آن متنوع تر هستند که در بالا به آنها اشاره شد.

مشکلات پوستی در ناحیه تناسلی می تواند باعث بروز دردهای مقاربتی شود؟

بله. بیماریهایی مثل اگزما یا عفونت های پوستی در ناحیه تناسلی می توانند موقع نزدیکی باعث مقاربت دردناک شوند.

علت دخول دردناک را چطور تشخیص می دهند؟

متخصص زنان بر اساس معاینه لگنی، سابقه بیماریهای دستگاه تناسلی، سابقه جنسی بیمار، سونوگرافی، آزمایش ادرار، … می تواند علت درد موقع نزدیکی را تشخیص داده و آنرا درمان کند.

آیا دیسپارونی قابل درمان است؟

بله. با تشخیص علت دقیق بروز اختلال دیسپارونیا می توانیم این بیماری را درمان کنیم یا شدت علائم آنرا تسکین دهیم.

اگر شما هم سوالی درباره دیسپارونیا و تفاوت آن با بیماری واژینیسموس دارید، می توانید در بخش نظرات آنها را بپرسید.

3/5 - (6 امتیاز)
Avatar photo

نویسنده

دکتر زهرا صابری

دکتر زهرا صابری، جراح و متخصص زنان در اصفهان هستند که سالهاست در زمینه عملهای زیبایی و ترمیمی واژن فعالیت می کنند. استفاده از مدرن ترین تجهیزات روز و جدیدترین روشهای درمانی، موجب شده تا مراجعین زیادی از شهرهای دور و نزدیک برای عملهای زیبایی واژن و رفع مشکلات جنسی و زناشویی خود به ایشان مراجعه کنند.

سوالی دارید بپرسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *