واژینیسموس یا دخول دردناک چیست و چه علائمی دارد؟

واژینیسموس

واژینیسموس یا  واژینیسم یک اختلال جنسی است که در آن خانمها موقع وارد شدن هر چیزی یا آلت تناسلی مرد به واژن احساس فشار کرده و دخول دردناک را تجربه می کنند. این تجربه به حدی دردناک است که موجب ترس از نزدیکی و مقاربت در خانمها می شود. این بیماری در هر سنی می تواند ایجاد شود. در این مقاله می خواهیم به موضوع واژینسیم یا دخول دردناک، علائم و علتهای آن بپردازیم. برای دسترسی آسان به قسمت های مختلف مقاله می توانید از فهرست زیر استفاده کنید:

واژينيسموس چيست؟

واژینیسموس یا دخول دردناک یا واژینیسم بیماری است که نزدیکی، معاینات زنانه یا ورود هرچیزی به واژن باعث انقباض غیر ارادی واژن و عضلات کف لگن می شود. این انقباض در خانمها درد ملایم یا شدیدی را ایجاد می کند. واژینیسموس معمولا قابل درمان است ولی اگر درمان نشود ممکن است بیماری وخیم تر شود. واژینیسم انواع مختلفی دارد که عبارتند از:

واژینیسموس اولیه:
معمولا خانمها موقع اولین رابطه جنسی آنرا تجربه می کنند. همیشه فرد هنگام نزدیکی دچار احساس درد، سوزش و گرفتگی خفیف عضلات واژن بوده است. علاوه بر عدم توانایی در برقراری رابطه جنسی، زن دچار اسپاسم کل عضلات بدن و قطعی تنفس می شود. با صرف نظر از دخول این علائم از بین می رود.

واژینیسموس ثانویه:
از ابتدا واژینیسم وجود ندارد و فرد برای دخول قبلا هیچ مشکلی نداشته است. ولی بعدها در اثر یک اتفاق بد، عفونت، زایمان، یائسگی و غیره در زن رخ می دهد.

واژینیسم

واژینیسم ممکن است خفیف یا شدید باشد:

واژینیسم خفیف:
انقباض عضلات واژن، حرکت آلت تناسلی مرد را سخت می کند و اکثرا نمی تواند دخول را انجام دهد. نمی شوند. زن موقع معاینات زنانه نیز به سختی می تواند به پزشک یا ماما اجازه معاینه دهد.

واژینیسموس شدید:
امکان هیچ نوع لمسی نیست و زن نمی تواند اجازه دهد آلت تناسلی مرد به او نزدیک شود.

واژینیسموس چه علائمی دارد؟

علائم واژینیسموس برای هر خانم متفاوت است. علائم دخول دردناک شامل موارد زیر است:

  • دخول دردناک: اولین نشانه واژینیسم است. در واقع، می توان ادعا کرد که با داشتن رابطه جنسی، درد فرد بیشتر می شود. معمولا بعد از پایان نزدیکی، این درد از بین می رود. در نتیجه دخول ممکن نیست یا بسیار سخت انجام می شود.
  • ترسیدن از دخول: به خاطر درد و سوزش خانمها تمایلی به برقراری رابطه ندارند. میل جنسی این زنان به همین دلیل از بین می رود.
  • احساس درد در معاینات لگن
  • درد هنگام استفاده از تامپون
  • اسپاسم در تمام ماهیچه ها بدن و سختی تنفسی موقع نزدیکی

در صورت مشاهده علائم واژینیسم هرچه سریعتر به پزشک متخصص مراجعه نمایید. شما می توانید برای درمان قطعی واژینسموس در اصفهان، به مطب خانم دکتر زهرا صابری، جراح و متخصص زنان مراجعه کنید. جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره ۰۹۱۳۹۷۹۷۹۷۴ تماس حاصل فرمایید.

علت واژینیسموس

علت دخول دردناک معمولا مربوط به انقباض غیر ارادی واژن و انقباض شدید عضلات کف لگن است. این انقباضها دلایل فیزیکی و غیر فیزیکی دارند که باعث دخول غیرممکن و دردناک می شود. پزشکان هنوز دقیقا نمی دانند علت واژینیسموس چیست؟ به موارد زیر می توان به عنوان علل احتمالی دخول دردناک اشاره کرد:

اشتباهاتی که از جانب مردان اتفاق می افتد مثل:
ماهر نبودن در برقراری رابطه، کافی نبودن مرحله تحریک، رابطه جنسی شتاب زده، به تاخیر انداختن اولین نزدیکی پس از ازدواج که باعث استرس می شود، نداشتن اطلاعات کافی درباره بدن زن و عملکرد دستگاه تناسلی او که باعث آسیب به زن می شود و غیره.

اضطراب و ترس خانمها از داشتن رابطه جنسی:
دلیل اضطراب و ترس شدید در خانمهای مبتلا به واژینیسموس ممکن است به خاطر مواردی مثل: آسیب دیدن یا پارگی اندام تناسلی، بارداری باشد.

برخی بیماری ها مانند:
عفونت واژن، اندومتریوز، التهاب واژن، بیماریهای پوستی مثل اگزمای شدید، افسردگی و غیره

دلایل عاطفی و روانی:
ممکن است این خانمها تجربه سوء استفاده یا خشونت جنسی، تجربه ناخوشایند قبلی از رابطه جنسی داشته باشند. حتی مشاهده صحنه های تجاوز و خشونت جنسی در فیلمها یا مشاهده واقعی آن می تواند باعث اظطراب شدید در برقراری رابطه و انقباض عضلات شود.

خشکی واژن:
خشکی واژن بخاطر تغییرات هرمونی در زنانی که تازه زایمان کرده اند یا در زنان یائسه

خشکی واژن

تجاوز جنسی:
مورد تجاوز قرار گرفتن در کودکی یا داشتن رابطه جنسی در سنین خیلی پایین

نداشتن آموزش جنسی یا آموزشهای سختگیرانه:
بدلیل درست نبودن آموزشها، ممکن است زن تصورات غلطی در مورد رابطه جنسی، خطرناک بودن آلت مردانه، گناه آلود دانستن برقراری نزدیکی باشد که باعث انقباض و احساس شرم یا تنفر موقع برقراری رابطه می شود.

رابطه نامطلوب زناشویی:
خصومت، ناراحتی، ترس زیاد از همسر به علت خشونت های او، تفاوت های فرهنگی زوجین در ارتباط با روابط جنسی می تواند علت واژینیسموس باشد.

زایمان سخت یا جراحی:
آسیب هایی را ممکن است به واژن و عضلات اطراف آن وارد کند. این آسیبها می توانند به طور غیرارادی باعث انقباض عضلات کف لگن و واژینیسموس شوند.

تعریف تجربه های بد یا ترساندن فرزند:
تجربه های و خاطرات بدی که والدین و اطرافیان از رابطه جنسی تعریف می کنند. یا برای حفظ باکره بودن دختران، والدین آنها را از رابطه جنسی می ترسانند.

آشنا نبودن با نحوه نزدیکی

نگرانی از اندازه واژن برای برقراری رابطه جنسی

عوارض واژینیسموس چیست؟

واژینیسموس هم مثل هر بیماری دیگری با عوارضی همراه است. مثلا:

ترس از نزدیکی و مقاربت در خانمها:
ترس این زنان به خاطر درد، اسپاسم کل بدن، تنگی نفس و سوزش موقع نزدیکی است.

کاهش میل جنسی زن:
افراد مبتلا به واژینیسموس خاطرات بدی درباره رابطه های جنسی خود دارند. خاطرات واژینیمسوس باعث کاهش میل جنسی در این زنان می شود و هیچ لذتی از رابطه خود نمی برند

واژینیسموس و طلاق:
50 درصد از طلاق ها به خاطر اختلالات جنسی است. تحقیقات زیادی نشان داده که رابطه جنسی می تواند باعث استحکام ازدواج شود. واژینیسموس می تواند به خاطر عدم امکان ایجاد رابطه جنسی باعث ایجاد کشمکش، پرخاشگری، کینه، اختلافات خانوادگی، افسردگی زوجین، سرد مزاجی و در نهایت منجر به طلاق می شود. به همین دلیل بسیار مهم است که این بیماری قبل از اینکه منجر به طلاق شود و واژینیسم شدیدتر شود، هرچه سریعتر تحت درمان قرار گیرد.

واژینیسموس و بارداری:
درباره تاثیر واژینیسموس در بارداری می توان گفت که واژینیسم برای مادران باردار می تواند با مشکلاتی همراه باشد. این مادران نمی توانند به راحتی معاینه لگن یا سونوگرافی واژینال انجام دهند.

واژینیمسوس و زایمان طبیعی:
زایمان طبیعی نمی تواند انقباض غیرارادی ماهیچه های کف لگن و واژن را موقع دخول درمان کند. حتی این تصور وجود دارد که زایمان طبیعی ممکن است باعث واژینیسموس شود. اما باید گفت که زایمان طبیعی به ندرت می تواند علت واژینیسموس باشد. زنان بارداری که مبتلا به واژینیسم هستند نیز می توانند زایمان طبیعی انجام دهند. برای زایمان طبیعی فقط باید در ماه آخر معاینه لگن انجام شود. در صورتی که لگن مناسب داشته باشید و در صورت چرخش جنین، شما هم می  توانید زایمان طبیعی را تجربه کنید.

زایمان طبیعی

ترسیدن از دخول

بیشتر بخوانید: تاثیر واژینیسموس در بارداری و زایمان

تشخیص واژینیسموس یا دخول دردناک

برای تشخیص واژینیسم، پزشک متخصص زنان یا ماما معاینات زنانه ای مثل معاینه لگن را انجام می دهند. آنها درباره سابقه بیماریها جراحی هایی که انجام داده اید و همینطور درباره رابطه جنسی شما سوال می کنند. به این سوالات حتما باید پاسخ های درستی بدهید و با پزشک خود کاملا راحت باشید. زیرا او با پرسیدن این سوالات می خواهد علت اصلی انقباضات غیرارادی واژن شما را تشخیص دهد. بنابراین می تواند راه حل قفل شدن واژن و درمان واژینیسموس را به شما پیشنهاد کند. جالب است بدانید یکی از روشهای درمان واژینیسموس انجام تمرینات کگل است که شما می توانید در مقاله تمرینات کگل برای درمان واژینیسموس اطلاعات کاملی در این مورد بدست آورید.

برای درمان قطعی واژینسموس در اصفهان، پیشنهاد می کنیم به خانم دکتر زهرا صابری، جراح و متخصص زنان مراجعه نمایید. خانم دکتر صابری با توجه به علت بیماری، بهترین و سریعترین روش درمان را به شما پیشنهاد می کنند. جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره ۰۹۱۳۹۷۹۷۹۷۴ تماس حاصل فرمایید.

سوالات پر تکرار در مورد واژینیسم یا دخول دردناک

اکثرا درباره دخول غیرممکن سوالات زیر پرسیده می شوند:

چرا دخول انجام نمیشه؟
اگر رابطه جنسی شما همراه درد باشد و دخول انجام نشود یا دردناک باشد، این اولین نشانه ابتلا به واژینیسموس است که باید سریعتر درمان شود. درصورتی که درمان به موقع صورت نگیرد، علائم واژینیسم بدتر می شود.

راه حل قفل شدن واژن چیست؟
در اغلب موارد، بیماری واژینیسموس قابل درمان است. برای درمان قطعی واژینیسموس می توانید مقاله درمان قطعی واژینیسموس در اصفهان را مطالعه کنید.

بعد از زایمان طبیعی آیا بیماری واژینیسموس درمان می شود؟
خیر. برخی پزشکان زایمان طبیعی را برای درمان واژینیسموس مناسب می دانند. ولی این بیماری به خاطر تنگ بودن کانال واژن نیست که با زایمان طبیعی حتما و به طور کامل از بین برود. انقباضات غیر ارادی ماهیچه های واژن بعد از زایمان هم ادامه دارد. برای درمان این بیماری حتما باید به پزشک متخصص مراجعه کنید.

در صورتی که در مورد علائم و علت واژینیسموس سوال دارید، می توانید در بخش نظرات زیر این مقاله آنرا مطرح کنید. برای دیدن پاسخ خود به همین صفحه مراجعه کنید.

به این مقاله چند ستاره میدید؟!
[تعداد: 1    میانگین: 5/5]

واژینیسموس

واژینیسموس

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code