واژینیسموس

واژینیسموس یا واژینیسم یک اختلال جنسی است که در آن خانمها موقع وارد شدن هر چیزی یا آلت تناسلی مرد به واژن احساس فشار کرده و دخول دردناک را تجربه می کنند. این تجربه به حدی دردناک است که موجب ترس از نزدیکی و مقاربت در خانمها می شود. این بیماری در هر سنی می تواند ایجاد شود. در این مقاله می خواهیم به موضوع واژینسیم یا دخول دردناک، علائم و علتهای آن بپردازیم. برای دسترسی آسان به قسمت های مختلف مقاله می توانید از فهرست زیر استفاده کنید:

واژينيسموس چيست؟

واژینیسموس یا دخول دردناک یا واژینیسم بیماری است که نزدیکی، معاینات زنانه یا ورود هرچیزی به واژن باعث انقباض غیر ارادی واژن و عضلات کف لگن می شود. این انقباض در خانمها درد ملایم یا شدیدی را ایجاد می کند. واژینیسموس معمولا قابل درمان است ولی اگر درمان نشود ممکن است بیماری وخیم تر شود. واژینیسم انواع مختلفی دارد که عبارتند از:

واژینیسموس اولیه:

معمولا خانمها موقع اولین رابطه جنسی آنرا تجربه می کنند. همیشه فرد هنگام نزدیکی دچار احساس درد، سوزش و گرفتگی خفیف عضلات واژن بوده است. علاوه بر عدم توانایی در برقراری رابطه جنسی، زن دچار اسپاسم کل عضلات بدن و قطعی تنفس می شود. با صرف نظر از دخول این علائم از بین می رود.

واژینیسموس ثانویه:

در واژینیسموس ثانویه از ابتدا واژینیسم وجود ندارد و فرد برای دخول قبلا هیچ مشکلی نداشته است. ولی بعدها در اثر یک اتفاق بد، عفونت، زایمان، یائسگی و غیره در زن رخ می دهد.

واژینیسم

واژینیسم ممکن است خفیف یا شدید باشد:

واژینیسم خفیف:

انقباض عضلات واژن، حرکت آلت تناسلی مرد را سخت می کند و اکثرا نمی تواند دخول را انجام دهد. نمی شوند. زن موقع معاینات زنانه نیز به سختی می تواند به پزشک یا ماما اجازه معاینه دهد.

واژینیسموس شدید:

امکان هیچ نوع لمسی نیست و زن نمی تواند اجازه دهد آلت تناسلی مرد به او نزدیک شود.

واژینیسموس چه علائمی دارد؟

علائم واژینیسموس برای هر خانم متفاوت است. علائم دخول دردناک شامل موارد زیر است:

 • دخول دردناک: اولین نشانه واژینیسم است. در واقع، می توان ادعا کرد که با داشتن رابطه جنسی، درد فرد بیشتر می شود. معمولا بعد از پایان نزدیکی، این درد از بین می رود. در نتیجه دخول ممکن نیست یا بسیار سخت انجام می شود.
 • ترسیدن از دخول: به خاطر درد و سوزش خانمها تمایلی به برقراری رابطه ندارند. میل جنسی این زنان به همین دلیل از بین می رود.
 • احساس درد در معاینات لگن
 • درد هنگام استفاده از تامپون
 • اسپاسم در تمام ماهیچه ها بدن و سختی تنفسی موقع نزدیکی

در صورت مشاهده علائم واژینیسم هرچه سریعتر به پزشک متخصص مراجعه نمایید. شما می توانید برای درمان قطعی واژینسموس در اصفهان، به مطب خانم دکتر زهرا صابری، جراح و متخصص زنان مراجعه کنید. جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره ۰۹۱۳۹۷۹۷۹۷۴ تماس حاصل فرمایید.

علت واژینیسموس

علت تنگی واژن و دخول دردناک معمولا مربوط به انقباض غیر ارادی واژن و انقباض شدید عضلات کف لگن است. این انقباضها دلایل فیزیکی و غیر فیزیکی دارند که باعث دخول غیرممکن و دردناک می شود. پزشکان هنوز دقیقا نمی دانند علت واژینیسموس چیست؟ به موارد زیر می توان به عنوان علل احتمالی دخول دردناک اشاره کرد:

اشتباهاتی که از جانب مردان اتفاق می افتد مثل: ماهر نبودن در برقراری رابطه، کافی نبودن مرحله تحریک، رابطه جنسی شتاب زده، به تاخیر انداختن اولین نزدیکی پس از ازدواج که باعث استرس می شود، نداشتن اطلاعات کافی درباره بدن زن و عملکرد دستگاه تناسلی او که باعث آسیب به زن می شود و غیره.

اضطراب و ترس خانمها از داشتن رابطه جنسی: دلیل اضطراب و ترس شدید در خانمهای مبتلا به واژینیسموس ممکن است به خاطر مواردی مثل: آسیب دیدن یا پارگی اندام تناسلی و بارداری باشد.

برخی بیماری ها مانند: عفونت واژن، اندومتریوز، التهاب واژن، بیماریهای پوستی مثل اگزمای شدید، افسردگی و غیره

دلایل عاطفی و روانی: ممکن است این خانمها تجربه سوء استفاده یا خشونت جنسی، تجربه ناخوشایند قبلی از رابطه جنسی داشته باشند. حتی مشاهده صحنه های تجاوز و خشونت جنسی در فیلمها یا مشاهده واقعی آن می تواند باعث اظطراب شدید در برقراری رابطه و انقباض عضلات شود.

خشکی واژن: خشکی واژن بخاطر تغییرات هرمونی در زنانی که تازه زایمان کرده اند یا در زنان یائسه

خشکی واژن

تجاوز جنسی: مورد تجاوز قرار گرفتن در کودکی یا داشتن رابطه جنسی در سنین خیلی پایین

نداشتن آموزش جنسی یا آموزشهای سختگیرانه: بدلیل درست نبودن آموزشها، ممکن است زن تصورات غلطی در مورد رابطه جنسی، خطرناک بودن آلت مردانه، گناه آلود دانستن برقراری نزدیکی باشد که باعث انقباض و احساس شرم یا تنفر موقع برقراری رابطه می شود.

رابطه نامطلوب زناشویی: خصومت، ناراحتی، ترس زیاد از همسر به علت خشونت های او، تفاوت های فرهنگی زوجین در ارتباط با روابط جنسی می تواند علت واژینیسموس باشد.

زایمان سخت یا جراحی: آسیب هایی را ممکن است به واژن و عضلات اطراف آن وارد کند. این آسیبها می توانند به طور غیرارادی باعث انقباض عضلات کف لگن و واژینیسموس شوند.

تعریف تجربه های بد یا ترساندن فرزند: تجربه های و خاطرات بدی که والدین و اطرافیان از رابطه جنسی تعریف می کنند. یا برای حفظ باکره بودن دختران، والدین آنها را از رابطه جنسی می ترسانند.

آشنا نبودن با نحوه نزدیکی

نگرانی از اندازه واژن برای برقراری رابطه جنسی

عوارض واژینیسموس چیست؟

واژینیسموس هم مثل هر بیماری دیگری با عوارضی همراه است. مثلا:

ترس از نزدیکی و مقاربت در خانمها:

ترس این زنان به خاطر درد، اسپاسم کل بدن، تنگی نفس و سوزش موقع نزدیکی است.

کاهش میل جنسی زن:

یکی از دلایل ارضا نشدن زن با دخول واژینیسموس است. افراد مبتلا به واژینیسموس خاطرات بدی درباره رابطه های جنسی خود دارند. خاطرات واژینیمسوس باعث کاهش میل جنسی در این زنان می شود و هیچ لذتی از رابطه خود نمی برند.

واژینیسموس و طلاق:

50 درصد از طلاق ها به خاطر اختلالات جنسی است. تحقیقات زیادی نشان داده که رابطه جنسی می تواند باعث استحکام ازدواج شود. واژینیسموس می تواند به خاطر عدم امکان ایجاد رابطه جنسی باعث ایجاد کشمکش، پرخاشگری، کینه، اختلافات خانوادگی، افسردگی زوجین، سرد مزاجی و در نهایت منجر به طلاق می شود. به همین دلیل بسیار مهم است که این بیماری قبل از اینکه منجر به طلاق شود و واژینیسم شدیدتر شود، هرچه سریعتر تحت درمان قرار گیرد.

واژینیسموس و بارداری:

هرچند بارداری با واژینیسموس امکانپذیر است اما با اینحال زنان در این دوران با مشکلاتی روبرو هستند. درباره تاثیر واژینیسموس در بارداری می توان گفت که این مادران نمی توانند به راحتی معاینه لگن یا سونوگرافی واژینال انجام دهند.

واژینیمسوس و زایمان طبیعی:

زایمان طبیعی نمی تواند انقباض غیرارادی ماهیچه های کف لگن و واژن را موقع دخول درمان کند. حتی این تصور وجود دارد که زایمان طبیعی ممکن است باعث واژینیسموس شود. اما باید گفت که زایمان طبیعی به ندرت می تواند علت واژینیسموس باشد. زنان بارداری که مبتلا به واژینیسم هستند نیز می توانند زایمان طبیعی انجام دهند. برای زایمان طبیعی فقط باید در ماه آخر معاینه لگن انجام شود. در صورتی که لگن مناسب داشته باشید و در صورت چرخش جنین، شما هم می  توانید زایمان طبیعی را تجربه کنید.

ترسیدن از دخول

زایمان طبیعی

تشخیص واژینیسموس یا دخول دردناک

برای تشخیص واژینیسم، پزشک متخصص زنان یا ماما معاینات زنانه ای مثل معاینه لگن را انجام می دهند. آنها درباره سابقه بیماریها جراحی هایی که انجام داده اید و همینطور درباره رابطه جنسی شما سوال می کنند. به این سوالات حتما باید پاسخ های درستی بدهید و با پزشک خود کاملا راحت باشید. زیرا او با پرسیدن این سوالات می خواهد علت اصلی انقباضات غیرارادی واژن شما را تشخیص دهد. بنابراین می تواند راه حل قفل شدن واژن حین رابطه و درمان واژینیسموس را به شما پیشنهاد کند. جالب است بدانید یکی از روشهای درمان واژینیسموس انجام تمرینات کگل است که شما می توانید در مقاله تمرینات کگل برای درمان واژینیسموس اطلاعات کاملی در این مورد بدست آورید.

برای درمان قطعی واژینسموس در اصفهان، پیشنهاد می کنیم به خانم دکتر زهرا صابری، جراح و متخصص زنان مراجعه نمایید. خانم دکتر صابری با توجه به علت بیماری، بهترین و سریعترین روش درمان را به شما پیشنهاد می کنند. جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره ۰۹۱۳۹۷۹۷۹۷۴ تماس حاصل فرمایید.

سوالات پر تکرار در مورد واژینیسم یا دخول دردناک

اکثرا درباره دخول غیرممکن سوالات زیر پرسیده می شوند:

چرا دخول انجام نمیشه؟

اگر رابطه جنسی شما همراه درد باشد و دخول انجام نشود یا دردناک باشد، این اولین نشانه ابتلا به واژینیسموس است که باید سریعتر درمان شود. درصورتی که درمان به موقع صورت نگیرد، علائم واژینیسم بدتر می شود.

راه حل قفل شدن واژن چیست؟

در اغلب موارد، بیماری واژینیسموس قابل درمان است. برای درمان قطعی واژینیسموس می توانید مقاله درمان قطعی واژینیسموس در اصفهان را مطالعه کنید.

بعد از زایمان طبیعی آیا بیماری واژینیسموس درمان می شود؟

خیر. برخی پزشکان زایمان طبیعی را برای درمان واژینیسموس مناسب می دانند. ولی این بیماری به خاطر تنگ بودن کانال واژن نیست که با زایمان طبیعی حتما و به طور کامل از بین برود. انقباضات غیر ارادی ماهیچه های واژن بعد از زایمان هم ادامه دارد. برای درمان این بیماری حتما باید به پزشک متخصص مراجعه کنید.

در صورتی که در مورد علائم و علت واژینیسموس سوال دارید، می توانید در بخش نظرات زیر این مقاله آنرا مطرح کنید. برای دیدن پاسخ خود به همین صفحه مراجعه کنید.

3.9/5 - (109 امتیاز)
Avatar photo

نویسنده

دکتر زهرا صابری

دکتر زهرا صابری، جراح و متخصص زنان در اصفهان هستند که سالهاست در زمینه عملهای زیبایی و ترمیمی واژن فعالیت می کنند. استفاده از مدرن ترین تجهیزات روز و جدیدترین روشهای درمانی، موجب شده تا مراجعین زیادی از شهرهای دور و نزدیک برای عملهای زیبایی واژن و رفع مشکلات جنسی و زناشویی خود به ایشان مراجعه کنند.

(81) دیدگاه

 1. الهه
  24 فروردین 1400

  سلام
  من یک ماهه ازدواج کردم…دو هفته پیش اولین رابطه رو برقرار کردیم و بخاطر درد بیش از حد من موفقیت آمیز نبود…دو سری بعد انجام شد اما بسیاار دردناک بود…با انگشت انجام دادیم و دخول انگشت تا ۱۰ سانتی متر به راحتی انجام شد و حتی لذت بخش هم بود…چرا فقط با ورود آلت همسرم درد شدید دارم؟ آیا مبتلا به واژینیسموس هستم یا بخاطر تنگی بودن واژن هست این درد؟

  • Avatar photo
   دکتر زهرا صابری
   26 فروردین 1400

   سلام. چون رابطه را تازه شروع کردید، احساس درد مشکلی نداره. اما اگر حدود 10 مرتبه در فواصل زمانی مختلف اقدام به دخول کردید اما موفق به این کار نشدید، اونوقت باید معاینه تون کنم ببینم گرید واژینیسموس تون چنده و چند جلسه RF واژن و لیزر مونالیزا نیاز دارید تا کاملا واژینیسموس شما برطرف بشه.

 2. دریا
  23 اردیبهشت 1400

  سلام خانم دکتر خواهش میکنم راهنماییم کنید
  من چند شب پیش برای اولین بار رابطه داشتم
  همسرم میگه تا حد ۷ یا۸ سانت دخول انجام میشه ولی بیشتر از اون دیگه اصلا داخل نمیره،انگاری‌جلوش کامل بسته است ،لطفا راهنمایی کنید چیکار باید بکنیم؟

  • Avatar photo
   دکتر زهرا صابری
   26 اردیبهشت 1400

   سلام. با توجه به چیزی که نوشتید، مشکلتون واژینیسموس اولیه است. برای این دخول کامل انجام نمیشه که انقباض عضلات واژن، کانال رو مسدود میکنه. باید معاینه کنم تا درجه واژینیسموس تون رو تشخیص بدم. بعد با چند جلسه لیزر آر اف و مونالیزا میتونید درمان بشید.

  • آنا
   23 مهر 1400

   سلام خانم دکتر مهربون ، وقت بخیر
   من همین الان با پیج‌تون آشنا شدم و خواستم مشکلم رو با شما در میان بگذارم . خدمتتون عرض کنم که : من الان ۳۱ سال دارم و حدوداً دو و نیم ساله که ازدواج کردم خیلی دلم میخواد مامان بشم و فرزندم رو بغل کنم ، ولی وقت‌هایی که می‌خوام با همسرم رابطه داشته باشم خیلی درد میکشم اصلا نمیتونم رابطه‌ی خوبی با شوهرم برقرار کنم ، میشه منو راهنمایی کنید و بگین که چطوری میتونم یک رابطه جنسی خوب و عالی با همسرم داشته باشم ؟؟؟

   • Avatar photo
    دکتر زهرا صابری
    11 آبان 1400

    سلام. عزیزم باید معاینه کنم تا علت دردهای مقاربتی مشخص بشه. این نوع دردها میتونه از عوارض مشکلاتی مثل فیبروم رحمی، خشکی واژن و … باشه. برای همین باید جدیش بگیرید. این مسائل روی باروری تون هم تاثیر منفی میذارن.

 3. زهرا
  25 تیر 1400

  سلام خانم دکتر
  من هشت ساله ازدواج کردم ولی هنوز موفق نشدیم رابطه داشته باشیم و این ک زیادم براش تلاش و اقدامی نکردیم
  باید چیکار کنم؟

  • Avatar photo
   دکتر زهرا صابری
   06 مرداد 1400

   سلام. متاسفانه همین تلاشها بدون مراجعه به متخصص باعث بدترشدن واژینیسموس تون هم شده. باید معاینه کنم تا درجه واژینیسموس شما رو بفهمم و بعد درمان رو با بوتاکس واژن یا rf انجام بدم. نگران نباش ظرف چند جلسه میتونی دخول و رابطه جنسی عادی مثل بقیه رو داشته باشی عزیزم.

 4. ندا
  12 مرداد 1400

  سلام من ده ساله ازدواج کردم یه ماهه خیلی درد دارم هنگام دخول میشه کمکم کنید

  • Avatar photo
   دکتر زهرا صابری
   05 شهریور 1400

   عزیزم باید معاینه بشی تا بفهمم علت دخول دردناکتون چیه. هر چیزی که باشه میشه درمانش کرد، نگران نباشید.

 5. حمید
  14 مرداد 1400

  بادرو د و خسته نباشید
  خانوم دکتر خانوم بنده فکر میکنم ب واژینیسموس یا همان دخول دردناک مبتلا شده
  و دخول توام با درد شدید و مصرف شدن در رابطه میشه لطفا اگر درمانی هست ما مراجعه کنیم ایشام ۴۵ سالشون هم نیست

  • Avatar photo
   دکتر زهرا صابری
   05 شهریور 1400

   بله حتما درمان داره. با بوتاکس یا آر اف واژن طی چند جلسه درمان میشن. نگران نباشید و سعی نکنید به زور دخول انجام بشه.

 6. ناشناس
  23 مرداد 1400

  سلام خانوم دکتر ممنون از راهنماییتون من و خانومم تازه ازدواج کردیم و من واقعا با اینکه تجربه قبلی داشتم نمیتونم دخولیت انجام بدم واقعا هم ترس داره هم دخول بیش از پنج سانت انجام نمیشه اونم به سختی به نظرتون مشکل کجاست سایز هم ۱۳/۵ هست

  • Avatar photo
   دکتر زهرا صابری
   05 شهریور 1400

   سلام. مشکل ایشون مسدود شدن واژن به دلیل واژینیسموس هست. این بیماری با آراف یا تزریق بوتاکس کاملا قابل درمانه. درجه واژینیسموس شون هم شدید نیست. تا قبل از اقدام به درمان سعی نکنید به زور دخول انجام بشه چون وضعیت شون بدتر میشه.

 7. نانا
  30 شهریور 1400

  سلام خانم دکتر من ۴۵ روزه ازدواج کردم اما هیچ دخولی نتونستیم داشته باشیم پرده ام رفتم دکتر برداشت اما بازم نمیتونیم تا آلت شوهرم به بدنم میخوره خودمو جمع میکنم شوهرم عصبی میشه پس میکشه اصلا نمیتونم یه سانت هم بزارمش انجام بده

  • Avatar photo
   دکتر زهرا صابری
   01 مهر 1400

   سلام. عزیزم شما واژینیسموس دارید. تلاشتون برای دخول رو حتما متوقف کنید چون شدت عارضه تون بیشتر میشه و به پزشک زنان مراجعه کنید. برای مواردی مثل شما لیزر مونالیزا و آراف رو انجام میدم. ظرف 2-3 جلسه مشکل تون برطرف میشه.

 8. فاطمه
  18 مهر 1400

  سلام خانم دکترمن چهارماه ازدواج کردم سه ماه وخرده ای هست حامله ام ازهمون نزدیکی اول درد شدید داشتم تاهنوز که هنوزه دارم طوری که از نزدیکی نفرت دارم خیلی درد میکشم وخودمو جمع میکنم همسرم خیلی ازاین کارم ناراضی هست راه درمانی داره؟

  • Avatar photo
   دکتر زهرا صابری
   11 آبان 1400

   عزیزم باید معیانه لگنی بشید و آزمایش هورمونی بدین تا علتش مشخص بشه. اگر مشکل تون جسمی نبود باید به زوج درمانگر مراجعه کنید.

  • فازی
   07 دی 1400

   سلام من یه ماه ازدواج کردم
   خاصتیم با شوهرم رابطه داشته باشیم دخول
   شوهرم هرکار میکنه از ابتدا وارد نمیشه
   ۱۷سال هم بیشتر ندارم
   میگه یه چیز سفیدی مص استخون میبینم
   نمیذاره دخول کنم اون استخون سفید
   چیکا کنم ?

   • Avatar photo
    دکتر زهرا صابری
    07 دی 1400

    سلام. عزیزم اون استخون سفید نیست و عضلات کانال واژنه که به شدت منقبض میشن و مثل استخون سفت. شما دچار واژینیسموس هستید و ربطی به سن و سال نداره. برای درمانش باید آراف واژن یا تزریق بوتاکس انجام بدید. قبل از اقدام به درمان، سعی نکنید با فشار دخول رو انجام بدین چون واژینیسموس شما بدتر میشه. نگران نباشید این عارضه قابل درمانه و خودبخود هم خوب نمیشه.

 9. زهرا
  13 آذر 1401

  سلام خانوم دکتر من دختر ۱۶ ساله هستم یک ماه ازدواج کردن بعد یک ماه اومدم با شوهرم رابطه داشته باشم ولی به شدت درد دارم شوهرم میگه یا چیز مثل استخون جلوی واژن من هستش مشکلش چیه

  • دکتر زهرا صابری
   11 مرداد 1402

   شما واژینیسموس دارید و موقع دخول عضلات واژن اونقدر منقبض میشن که کانال بسته میشه و شوهرت فکر میکنه چیزی شبیه استخوان جلوی ورودی رو گرفته. باید چند جلسه لیزر و آر اف واژن یا تزریق بوتاکس رو انجام بدین تا مشکل تون برطرف بشه.

سوالی دارید بپرسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *