علت تنگی واژن + درمان سریع آن

علت و درمان تنگی واژن

تنگی واژن یکی از مشکلات جدی در روابط زناشویی است که طلاق های زیادی به این دلیل صورت گرفته است. در حالیکه این بیماری مثل هر بیماری دیگری کاملا قابل درمان است و می تواند زندگی عادی را به زوجین برگرداند. در این مقاله قصد داریم به علت تنگی واژن و راههای درمان سریع آن بپردازیم. برای دسترسی سریع به مطالب می توانید از فهرست زیر استفاده کنید.

بافت واژن چگونه است؟

بافت واژن یک بافت ارتجاعی است که در حالت عادی طول آن 7 تا 10 سانتی متر بوده و بعد از تحریک برای مقاربت بلندتر و گشادتر می شود تا دخول انجام گیرد. هیچ واژنی آنقدر تنگ یا کوچک نیست که نتواند آلت مردانه را در خود جای دهد. بافت واژن موقع تحریک روان کننده های طبیعی دارد که دخول را راحتتر و بدون درد می کند.

تنگی دهانه واژن یا بیماری واژینیسموس؟

واژن موقع دخول گشاد می شود. اما گشادی آن بعد از پایان رابطه جنسی به دلیل حالت کشسانی و ارتجاعی واژن دوباره به حالت اول بر می گردد. زنانی هستند که موقع نزدیکی دچار احساس درد می شوند و یا نمی توانند به هیچ وجه اجازه دخول آلت به واژن را بدهند. همچنین بعضی از زنها با معاینه پزشک و وارد شدن اسپکولوم به واژن در معاینات لگنی مشکل دارند.. این دو دسته از خانم ها به اشتباه تصور می کنند واژن تنگی دارند و بخاطر همین تصور اشتباه، معمولا به دنبال راهی برای درمان تنگی واژن و عدم دخول نیستند. در حقیقت تنگی واژن باعث عدم دخول نمی شود. بلکه این دسته از زنان دچار بیماری به نام واژینیسموس هستند. انقباضات عضلات واژن در این افراد بسیار شدیدتر از حالت معمول است. شدت انقباضات به حدی است که آلت مردانه نمی تواند دخول را انجام دهد.

تنگی دهانه واژن

شدت تنگی دهانه واژن

درجات تنگی واژن در بین خانم های مختلف متفاوت است. واژینیسموس ممکن است خفیف تا شدید باشد. در خفیف ترین حالت، نزدیکی با درد زیادی همراه است و در شدیدترین درجات زن نمی تواند اجازه دخول آلت، معاینه لگنی و یا حتی لمس واژن را بدهد.

انواع تنگی دهانه واژن

تنگی دهانه واژن معمولا به دو صورت زیر در بین خانم هایی که مشکل واژینیسموس دارند، دیده می شود:

 • واژینیسموس اولیه: در این نوع تنگی دهانه واژن، فرد در اولین رابطه جنسی خود متوجه این مشکل شده و موقع نزدیکی درد شدیدی در شکم احساس می کند. ممکن است درد به حدی باشد که دخول انجام نشود.
 • واژینیسموس ثانویه: این نوع از تنگی واژن در زنانی رخ می دهد که قبلا هیچ مشکلی برای دخول نداشته و مقاربت بدون درد را تجربه کرده اند. اما به دلیل بروز برخی مشکلات روحی و جسمی، دچار واژینیسموس می شوند و مثل گذشته نمی توانند رابطه جنسی داشته باشند.

در هر دو مورد، بعد از پایان تلاش برای دخول، تمام علائم واژینیسموس برطرف می شوند و واژن به حالت عادی بر می گردد.

علایم تنگی واژن چیست؟

علایم واژینیسموس در همه زنان یکسان نیست و بسته به درجات آن متفاوت است. مشاهده یک یا چند علامت زیر می تواند نشان دهنده تنگی واژن باشد:

 • مقاربت دردناک
 • درد موقع معاینات لگنی
 • درد موقع گذاشتن تامپون یا وارد شدن انگشت به واژن
 • قرمز شدن دهانه واژن و حساسیت آن به لمس
 • التهاب واژن
 • سوزش واژن

در حالتهای شدید واژینیسموس و اصرار بیش از حد برای دخول، ممکن است پارگی در دهانه واژن ایجاد شود. در صورت مشاهده علایم تنگی دهانه واژن باید به متخصص زنان مراجعه کنید.

علایم تنگی واژن

در صورت مشاهده هر یک از علائم تنگی دهانه واژن و مقاربت دردناک شما هم می توانید برای درمان تنگی واژن در اصفهان، به خانم دکتر زهرا صابری، جراح و متخصص زنان مراجعه کنید. جهت رزرو وقت و کسب اطلاعات با شماره ۰۹۱۳۹۷۹۷۹۷۴ تماس بگیرید.

علت تنگی واژن

تنگی واژن به دلایل مختلف روحی و جسمی می تواند در زنان بروز کند. از جمله مهمترین دلایل تنگی واژن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • عدم پیش نوازی و روانکاری واژن قبل از دخول
 • پرده بکارت ضخیم و غیر قابل انعطاف
 • آسیب دیدن کف لگن در اثر برخی از جراحی های زنانه مثل هیسترکتومی (برداشتن رحم و تخمدان)
 • باورهای غلط درباره رابطه جنسی، ترس از مقاربت و تربیت جنسی غلط و سختگیرانه
 • تجربه تجاوز یا رابطه جنسی خشن
 • ترس از بارداری
 • زایمان سخت قبلی

به علاوه بیماری هایی مثل عفونت واژن یا ناحیه لگنی، آندومتریوز، چسبندگی‌های داخل لگن، کیست تخمدان و غیره نیز می تواند باعث درد موقع نزدیکی و علت عدم دخول در واژن باشد.

درمان تنگی واژن

بسته به علت ایجاد تنگی واژن و شدت تنگی دهانه واژن روشهای مختلفی برای درمان آن وجود دارد. روشهای زیر برای درمان تنگی واژن خفیف به بیمار توصیه می شود:

روانکاری واژن
قبل از دخول به اندازه کافی پیش نوازی داشته باشید. همچنین می توانید از ژل های لوبریکانت طبیعی بر پایه آب برای روانکاری و مرطوب کردن واژن استفاده کنید. این روش برای زنان مبتلا به خشکی و آتروفی واژن در یائسگی و یا بعد از زایمان و در دوران شیردهی بسیار موثر است.

تمرینات کگل و استفاده از دیلاتور
انجام ورزش کگل برای درمان واژینیسموس می تواند با تقویت عضلات کف لگن به درمان تنگی واژن با درجات خفیف کمک کند. همراه با انجام این تمرینات بهتر است خانم ها از سایزهای کوچک تا بزرگ دیلاتور نیز استفاده کنند. دیلاتورها تقلیدی از آلت مردانه هستند و برای گشاد کردن واژن استفاده می شوند. ابتدا از سایز کوچک شروع کرده و بعد سراغ سایزهای بزرگتر دیلاتور بروید. این روش بسیار زمانبر است و شش ماه تا دو سال درمان واژینیسموس با این روش طول می کشد.

درمان واژینیسموس با تمرینات کگل

نشستن در آب ولرم
پیش از رابطه جنسی، به مدت 20 دقیقه در آب ولرم بنشینید. زیرا نشستن در آب ولرم باعث ریلکس شدن عضلات ناحیه لگن و کاهش شدت انقباضات عضلانی موقع دخول می شود.

پوزیشن مناسب برای واژینیسموس
موقع نزدیکی، از پوزیشن هایی استفاده کنید که کنترل میزان دخول بیشتر بر عهده خانم باشد.

تزریق بوتاکس به واژن
در این روش به عضلات واژن بوتاکس تزریق می شود. بوتاکس کمک می کند موقع نزدیکی ماهیچه هایی که باعث انقباض شدید می شدند، در حالت استراحت قرار بگیرند. بعد از مدتی (2 تا 4 ماه) بوتاکس جذب می شود. شاید تصور کنید مجددا نیاز به تزریق دارید، اما طی این مدت واژینیسموس از بین رفته و تنگی واژن درمان شده است. اگر همچنان علائم تنگی واژن را دارید، می توانید تزریق بوتاکس را تجدید کنید و یا از روشهای بهتر مثل RF استفاده کنید.

درمان تنگی دهانه واژن با آر اف
در این روش از دستگاه آراف واژینال برای کاهش دردهای مقاربتی و لگنی و نیز جوانسازی عضلات کف لگن و واژن استفاده می شود. آر اف از انقباض غیر ارادی عضلات واژن جلوگیری کرده و شخص از همان جلسه اول RF می تواند بهبودی هنگام رابطه را متوجه شود. دستگاه آر اف واژن می تواند حتی شدیدترین درجات تنگی واژن را نیز کاملا درمان کند.

در صورت ابتلا به تنگی دهانه واژن شما هم می توانید جهت برخورداری از درمان قطعی واژینیسموس خود با دستگاه RF  واژن در اصفهان، به خانم دکتر زهرا صابری، جراح و متخصص زنان مراجعه کنید. جهت رزرو وقت و کسب اطلاعات با شماره ۰۹۱۳۹۷۹۷۹۷۴ تماس بگیرید.

مزایای درمان تنگی واژن با RF

آر اف واژینال یک روش درمان سرپایی، کم تهاجم و سریع برای درمان تنگی دهانه واژن است. درمان با این روش از مزایای زیر برخوردار است:

 • درمان قطعی و دائمی
 • بدون درد
 • بدون دوره نقاهت
 • بدون عارضه
 • بدون خونریزی و ایجاد برش
 • بدون نیاز به مراقبتهای بعد از آر اف

استفاده از این روش هیچ محدودیت سنی نداشته و به تنهایی و بدون نیاز به درمان های دیگر می تواند تنگی واژن را برطرف کند.

مزایای درمان تنگی واژن با RF

سخن پایانی

بعضی از خانم ها تصور می کنند علت عدم دخول تنگی واژن است. در حالیکه این تصور غلط بوده چرا که دچار بیماری واژینیسموس هستند. بافت واژن کاملا ارتجاعی است، به همین دلیل هیچ واژنی نمی تواند به دلیل تنگی مانع از دخول شود. زنانی که دچار واژینیسموس هستند موقع دخول هر چیزی به واژن دچار درد شدید در شکم می شوند. دلایل این حالت می تواند منشا جسمی یا روانی داشته باشد.
روشهای مختلفی برای درمان تنگی واژن وجود دارد. استفاده از لوبریکانت ها، نشستن در آب ولرم و … نمونه هایی از درمان موقت هستند. اما روشهای دائمی و سریعی نیز برای درمان حتی شدیدترین انواع واژینیسموس وجود دارد. درمان با آر اف و تزریق بوتاکس از جمله این روشهای سریعی و قطعی اند.

در صورتی که سوالی در این مورد دارید، از بخش نظرات این مقاله می توانید آنرا مطرح کنید.

به این مقاله چند ستاره میدید؟!
[تعداد: 3    میانگین: 5/5]

آر اف واژینالواژینیسموس

آر اف واژینالتنگ کردن واژنواژینیسموس

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code