چهل سوال اساسی در مورد یائسگی زودرس

یائسگی زودرس

یائسگی دورانی است که پریود شدن زنان متوقف می شود. زنی که به مدت 12 ماه متوالی خونریزی قاعدگی نداشته باشد، یائسه است. معمولا از سنین بالای 50 سالگی زنان یائسه می شوند.
مراحل یائسگی به این ترتیب است: پیش از یائسگی که هیچ علامتی ندارد و پریود منظم است. پیش یائسگی که با تغییرات هورمونی همراه است و معمولا چهار سال ادامه دارد. یائسگی که با قطع کامل پریود شروع می شود. بعد از یائسگی که بعد از یکسال از آخرین پریود شروع می شود و تا آخر عمر ادامه دارد. اما برخی از زنان جوان که در سنین باروری هستند و زیر 40 سال دارند یائسگی زودرس اتفاق می افتد.
در این مقاله قصد داریم به 40 سوال اساسی که خانم ها در مورد یائسگی زودرس دارند، پاسخ دهیم. تا پایان مقاله همراه ما باشید. شما می توانید برای دسترسی سریع به مطالب مقاله از فهرست زیر استفاده کنید.

یائسگی زودرس چیست؟

1- به چه یائسگی زودرس می گویند؟
یائسگی که در سن قبل از 45 سالگی رخ دهد، یائسگی زودرس نامیده می شود. این یائسگی با یائسگی پیش رس متفاوت است.

2- چه تفاوتی بین یائسگی پیش رس و یائسگی زودرس است؟
تنها تفاوت آنها در سن یائسگی است. یائسگی زودرس قبل از 45 سالگی است اما یائسگی پیش رس در سنین قبل از 40 سالگی اتفاق می افتد.

3- آیا یائسگی زودرس می تواند نشان دهنده بیماری خاصی باشد؟
در برخی موارد، یائسگی زودرس می تواند علامت وجود یک بیماری خودایمنی مثل تیروئید یا روماتیسم مفصلی باشد.

4- چند درصد از زنان دچار یائسگی زودرس می شوند؟
یائسگی زودرس چندان شایع نیست و تنها در 1 درصد از زنان رخ می دهد.

5- آیا خطر ابتلای زنان بالای سی سال به یائسگی زودرس بیشتر از زنان زیر 30 سال است؟
طبق آمارها، در هر 1000 زن زیر 30 سال، 1 نفر آنها ممکن است به این عارضه مبتلا شود. اما این آمار در زنان 30 تا 39 سال از هر 100 زن، 1 نفر است.

6- آیا یائسگی زودرس می تواند برگشت پذیر هم باشد؟
در برخی موارد ممکن است به دلیل نامشخص تخمدانهای فرد از کار بیفتد و یائسه شود. اما بعد از 6 ماه تا 2 سال بعد، دوباره فعالیت تخمدانها به حالت اول بازگردد.

فعالیت تخمدانها در یائسگی زودرس

علائم یائسگی زودرس

7- علامت اولیه یائسگی زودرس چیست؟
اولین علامت یائسگی زودرس قاعدگی نامنظم است. ممکن است دوره های قاعدگی شما بیش از حد طولانی یا کوتاه باشد. طول دوره علائم یائسگی در زنان متفاوت است.

8- در یائسگی زودرس خونریزی پریودی به چه شکلی است؟
ممکن است خونریزی شدید و یا در حد لکه بینی باشد. دوره خونریزی پریودی از یک هفته طولانی تر می شود. همچنین ممکن است فاصله بین دو پریودی بیش از حد طولانی باشد.

9- یائسگی زودرس معمولا با چه علایمی همراه است؟
علائم یائسگی زودرس مانند یائسگی است. فرد معمولا دچار تغییرات خلق و خویی و یا تغییر در احساسات یا میل جنسی، خشکی واژن، مشکل خواب، گر گرفتگی، عرق شبانه، بی اختیاری ادرار می شود.

علل یائسگی زودرس

10- چه چیزی باعث یائسگی زودرس می شود؟
هر مورد پزشکی یا طبیعی که به تخمدانها آسیب وارد کند و یا باعث توقف تولید هورمون استروژن شود، می تواند باعث یائسگی زودرس در زنان شود.

11- آیا یائسگی زودرس ارثی است؟
این احتمال وجود دارد که سن یائسگی ارثس باشد. با اطلاع از سن یائسگی مادرتان می توانید تخمین بزنید که در چه سنی یائسه می شوید.

12- خواهرم دچار یائسگی زودرس شده، آیا من هم یائسگی زودرس خواهم داشت؟
یائسگی زودرس می تواند زمینه ارثی و ژنتیکی داشته باشد. اما اگر خواهر شما دچار این عارضه شده دلیلی برای این نیست که حتما شما هم یائسگی زودرس خواهید داشت.

13- آیا سیگار کشیدن باعث یائسگی زودرس می شود؟
برخی مطالعات نشان داده اند که زنان سیگاری 2 سال زودتر از زنان دیگر یائسه می شوند. بنابراین سیگار یکی از عوامل موثر در یائسگی زودرس زنان خواهد بود.

14- آیا سبک زندگی می تواند بر یائسگی زودرس تاثیر داشته باشد؟
تحقیقات نشان می دهد لاغری زیاد، سیگار کشیدن، مصرف مواد مخدر، ورزش نکردن، زیاد در معرض نور آفتاب نبودن و رژیم غذایی گیاهی می تواند باعث یائسگی زودرس شود.

تاثیر سبک زندگی در یائسگی زودرس

15- آیا عمل هیسترکتومی می تواند باعث یائسگی زود رس شود؟
اگر فقط رحم برداشته شود و تخمدانها باقی بماند، معمولا باعث یائسگی نمی شود. ولی اگر هیسترکتومی کامل (برداشتن رحم و تخمدانها) را در سنین پایین انجام شود، یائسگی زوردس به دلیل فقدان هورمون استروژن اتفاق می افتد.

16- ابتلا به چه بیماریهایی منجر به یائسگی زودرس می شود؟
بروز بیماریهایی مثل خودایمنی، اختلالات کروموزومی، تومورهای هیپوفیز یا هیپوتالاموس، مشکلات روانی، مشکلات مادرزادی، سرطانهایی که شیمی درمانی یا اشعه درمانی می شوند، بیماریهای ویروسی مثل اوریون باعث یائسگی زودرس در زنان می شوند.

17- آیا محیط زندگی می تواند باعث یائسگی زودرس در زنان شود؟
آلودگی هوا، آلودگی صوتی و استرس هایی که در محیط زندگی شهری وجود دارد یکی از عوامل بروز یائسگی زودرس در زنان است.

تشخیص یائسگی زودرس

18- آیا برای تشخیص یائسگی زودرس باید آزمایش بدهیم؟
معمولا زنان یائسگی را از روی علائم آن تشخیص می دهند و نیازی به انجام آزمایش خاصی نیست. اما اگر علائم یائسگی زودرس را تجربه می کنید، می توانید به پزشک مراجعه کنید تا از تشخیص آن مطمئن شوید.

19- یائسگی زودرس چطور تشخیص داده می شود؟
پزشک علائم شما را چک می کند که از استرس یا چیزهای دیگر نباشد. همچنین آزمایشهای هورمونی برایتان تجویز کند تا سطح هورمون های آنتی مولرین، استروژن، تحریک فولیکول، تحریک کننده تیروئید و پرولاکتین شما مشخص شود.

برای تشخیص یائسگی زودرس خود در اصفهان می توانید به خانم دکتر زهرا صابری، متخصص و جراح زنان مراجعه کنید. جهت دریافت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر با شماره ۰۹۱۳۹۷۹۷۹۷4 تماس بگیرید.

عوارض یائسگی زودرس

20- یائسگی زودرس در زنان با چه عوارضی همراه است؟
یائسگی زودرس عوارضی مثل پوکی استخوان، اضطراب، دخول دردناک، مشکلات قلبی و عروقی و ناباروری زنان در سنین جوانی و باروری را به دنبال دارد.

عوارض یائسگی زودرس

21-  آیا یائسگی زودرس می تواند موجب ابتلا فرد به بیماری های دیگر شود؟
کاهش استروژن در یائسگی زودرس می تواند احتمال ابتلا به بیماری هایی مانند آلزایمر، زوال عقل، سرطان رحم و سرطان آندومتر را افزایش دهد. همچنین کاهش این هورمون عملکرد کورتکس مغز را کاهش می دهد.

22- یائسگی زودرس می تواند به خاطر تنبلی تخمدان باشد؟
سندرم تخمدان پلی کیستیک باعث ایجاد زخم و التهاب در فولیکول های تخمدانها می شود. تنبلی تخمدان با از بین بردن تخمکها و آسیب به تخمدان یکی از علل ابتلا به یائسگی زودرس است. این بیماری در بین زنان جهان بسیار شایع است.

پیشگیری از یائسگی زودرس

23- راهی برای جلوگیری از یائسگی زود رس وجود دارد؟
نمی توان از یائسگی زودرس پیشگیری و یا آن را متوقف کرد. فقط به کمک برخی از روشهای درمانی می توان علائم این بیماری را کاهش داد.

24- چرا برای تشخیص یائسگی زودرس آزمایش بارداری گرفته می شود؟
چون یائسگی زودرس در سنین باروری زنان رخ می دهد، ممکن است قطع شدن پریود شما به خاطر بارداری باشد. به همین دلیل حتما تست بارداری باید انجام دهید.

25- راهی برای پیشگیری از عوارض یائسگی زودرس وجود دارد؟
برای پیشگیری از عوارض این بیماری می توانید ماساژ درمانی، مرطوب کردن پوست، ورزش، کنترل مداوم وزن، تغذیه مناسب و کنترل و کاهش استرس را در برنامه زندگی خود لحاظ کنید.

26- چطور می توانم از شدت پوکی استخوان در یائسگی زودرس پیشگیری کنم؟
حداقل روزانه 30 دقیقه پیاده روی کنید. برای تامین کلسیم و ویتامین D مصرف میوه، سبزیجات و غلات را در رژیم غذایی خود داشته باشید. همچنین کاهش مصرف چربی های اشباع شده و قندها می تواند برای پیشگیری از پوکی استخوان و کاهش علائم یائسگی زودرس موثر باشد.

27- یائسگی زودرس می تواند از سرطان سینه جلوگیری کند؟
درص احتمال به سرطان هایی که حساس به استروژن هستند مثل سرطان سینه، با وقوع یائسگی زودرس و کاهش استروژن کاهش پیدا می کند.

رابطه سرطان سینه و یائسگی زودرس

28- برای پیشگیری از یائسگی زودرس آیا دارویی وجود دارد؟
خیر. هیچ دارو یا روشی برای پیشگیری از یائسگی زودرس وجود ندارد. فقط به کمک دارو یا روشهای درمانی دیگر می توان علائم یائسگی زودرس را کاهش داد.

راههای درمان یائسگی زودرس

29- آیا هورمون درمانی برای یائسگی زودرس می تواند باعث سرطان سینه شود؟
استروژن احتمال سرطان پستان را فقط 2 درصد افزایش می دهد. بنابراین نباید به خاطر این مسئله نباید از هورمون درمانی اجتناب کرد. زنانی که هورمون درمانی می شوند، باید هر 6 ماه یکبار غربالگری سرطان سینه را انجام دهند.

30- هورمون درمانی معمولا برای چه زنانی تجویز می شود؟
معمولا از این روش برای درمان علائم یائسگی زودرس در زنانی که گرفتگی دارند، یا قبل از 40 سالگی پریودشان قطع می شود و نیز برای زنانی که روشهای دیگر درمان برای آنها موثر نیست، تجویز می شود.

31- برای کاهش علائم یائسگی زودرس آیا درمانی وجود دارد؟
برای کاهش علائم یائسگی زودرس، پزشک ممکن است هورمون درمانی، مصرف قرص ضدبارداری از نوع  HT، انواع روان کننده ها، RF و لیزر مونالیزا را برایتان تجویز کند.

برای درمان یائسگی زودرس خود در اصفهان با RF و لیزر مونالیزاتاچ می توانید به خانم دکتر زهرا صابری، متخصص و جراح زنان مراجعه کنید. جهت دریافت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر با شماره ۰۹۱۳۹۷۹۷۹۷4 تماس بگیرید.

32- آیا خشکی واژن در یائسگی زودرس قابل درمان است؟
پزشک به کمک روشهای درمانی مثل کرم ها و ژل های روان کننده غیرهورمونی، لیزر مونالیزا تاچ و یا به روش RF خشکی واژن و عوارض آن را درمان می کند. درمان با روان کننده ها موقتی است و به طور مرتب باید از آنها استفاده کنید.

درمان خشکی واژن در یائسگی زودرس با RF

33- RF چگونه می تواند به درمان یائسگی زود رس کمک کند؟
استفاده از دستگاه آر اف یک درمان موثر برای بهبود علائم یائسگی زودرس است. دستگاه آر اف با گرم کردن بافت واژن و تحریک کلاژن سازی آن به جوانسازی واژن  کمک می کند. جوانسازی دوباره واژن علائم ناخوشایند یائسگی زودرس را کاهش داده یا برطرف می کند.

34- درمان با آر اف برای کاهش چه علائمی استفاده می شود؟
پزشکان به کمک RF علائمی مثل خشکی واژن، بی میل جنسی و عفونت های واژن را برطرف می کنند. ماندگاری درمان با این روش نسبت به بیشتر روشهای دیگر بسیار طولانی است.

35- مزیت درمان یائسگی زودرس با دستگاه آر اف چیست؟
در این روش درمانی، استفاده از دستگاه آر اف محدودیت سنی ندارد. بدون درد، خونریزی، بدون نیاز به بیهوشی و بدون زخم می توان درمان را با این روش انجام داد. نتایج درمان را با RF می توانید به سرعت ببینید. همچنین تعداد جلسات درمان زیاد نیست.

36- برای چه مواردی جهت درمان یائسگی زودرس لیزر مونالیزا تاچ توصیه می شود؟
یکی از عوارض یائسگی زودرس، خشکی واژن است که خود عوارض دیگری مثل دخول دردناک، عفونت های واژن و … را به دنبال دارد. لیزر مونالیزا رطوبت و جوانی را به واژن باز می گرداند. همچنین برای درمان بی اختیاری ادرار نیز این درمان توصیه می شود.

آیا شما هم دچار خشکی واژن شده اید و مشکل خشکی واژن بر زندگی و رابطه جنسی شما تاثیر گذاشته است؟ شما می توانید برای درمان خشکی واژن خود در اصفهان به دکتر صابری مراجعه کنید. دکتر صابری با استفاده از جدیدترین درمانهای خشکی واژن، بهبودی کامل شما را فراهم خواهند شد. جهت دریافت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر با شماره ۰۹۱۳۹۷۹۷۹۷4 تماس بگیرید.

37- درمان یائسگی زودرس با لیزر مونالیزا چه فوایدی دارد؟
درمان با لیزر مونالیزاتاچ غیر تهاجمی و بدون درد است. بدون برش و بدون نیاز به بخیه انجام می شود. جلسه درمانی کوتاهی دارد و به سرعت می توانید به کارهای روزمره خود برگردید.

درمان یائسگی زودرس با لیزر مونالیزا

38- آیا یائسگی زودرس را می توان با طب سنتی درمان کرد؟
گیاهانی مانند زعفران، زنجبیل، دارچین، جنسینگ، پونه، تخم کرفس، شیرین بیان، رازیانه و … حاوی استروژن هستند. مصرف این گیاهان زیر نظر متخصص گیاهان دارویی می تواند به درمان یائسگی زودرس کمک کند.

39- آیا طب سوزنی برای درمان یائسگی زودرس موثر است؟
بله. هر بار که طب سوزنی انجام دهید، این درمان باعث آرامش، افزایش گردش خون در تخمدانها و رحم، افزایش انرژی تخمدانها و رحم و تحریک ترشح هورمونهای زنانه به ویژه استروژن در شما می شود. درنتیجه علائم یائسگی زودرس کاهش یافته و یا برطرف می شوند.

40- آیا درمانی برای بارور شدن زنانی که مبتلا به یائسگی زودرس هستند، وجود دارد؟
در برخی موارد، زنان جوان می توانند باردار شوند اما از تخمک آنها استفاده نمی شود. در واقع تخمک اهدایی به روش IVF داخل رحم این زنان قرار می گیرد.

در صورتی که سوال دیگری درباره یائسگی زودرس دارید، می توانید در بخش نظرات زیر همین مقاله آن را مطرح کنید.

4.1/5 - (187 امتیاز)
Avatar photo

دکتر زهرا صابری، جراح و متخصص زنان در اصفهان هستند که سالهاست در زمینه عملهای زیبایی و ترمیمی واژن فعالیت می کنند. استفاده از مدرن ترین تجهیزات روز و جدیدترین روشهای درمانی، موجب شده تا مراجعین زیادی از شهرهای دور و نزدیک برای عملهای زیبایی واژن و رفع مشکلات جنسی و زناشویی خود به ایشان مراجعه کنند.

40 دیدگاه ها
 • سلام – خانم دکتر صابری عزیزم- مطالب بسیار آموزنده بودند. از شما بسیار متشکرم- یه سوال داشتم احیانا تهران هم مطب دارید یا در بیمارستان خاصی در تهران فعالیت دارید ؟مرسی خانم گلم

   • سن بلوغ دخترها با هم فرق داره ولی معمولا باید تا قبل از 16 سالگی پریودی شروع بشه و تا حدود 55 تا 60 سالگی هم که یائسگی اتفاق میفته ادامه داره.

 • سلام.من چهار سال درمان تنبلی تخمدان رو انجام دادم بعدش روانپزشک رفتم تا حدودی درست شده بود الان دوباره پریود نمیشم .از سن ۳۳ سالگی اینطوری شدم تا الان که ۳۷ سالمه.در خانواده ما اصلا نازایی نیست .نمیدونم این مشکل حل میشه یا کلا همینطوری می ماند؟

  • سلام. عزیزم باید معاینه تون کنم و یه سری آزمایش انجام بدین. میتونه تنبلی تخمدان، یائسگی زودرس یا موارد دیگه باشه. حتما سریعتر برای مشخص شدن علتش اقدام کنید.

  • سلام خانم دکترمن از سال ۹۶ که خبر فوت پدرم وشنیدم و اتفاق ناگهانی بود پریودم قطع شد گفتن دچاریائسگی زود رس شدم ۴۴ سالمه و‌ مجردم.به پزشک متخصص رفتم به علت کیست های کوچک در سینه هورمون درمانی نکردن .میشه راهنمایی بفرمایید چکارمیتونم بکنم.ممنونم

   • سلام خانم دکتر ۳۸ سالم دکتر گفت در راس یائیسگی زود راس هستم مجرد نگرانم ایا درمانی هست پیشگیری شود

    • سلام. باید معاینه کنم و جواب آزمایشات شما رو ببینم تا متوجه شم مشکل چیه. در بعضی موارد میشه یائسگی زودرس رو به تاخیر انداخت و در بعضی از موارد ممکن نیست..

   • سلام من 37سال دارم الان پنج سال پریود نمیشم میگن دکترها یاسکی زود رس شدی با این حال یک بچه هم به دنیا اوردم الان دو سالش بازم پریود نمیشم الان از شما میخوام من رو راهنمای کنید تا من پریود بشم شرمنده میل جنسی هم ندارم اصلا

    • سلام. احتمال بارداری در خانمهای با یائسگی زودرس، زیر 10 درصده. پس احتمال بارداری مخصوصا در سالهای اول یا ئسگی زودرس وجود داره. برای بررسی دقیق و درمان (در صورت امکان) نیاز به بررسی آزمایشات هست و از طریق اینترنت نمی تونم کمکی کنم.

  • سلام خانم دکتر من 37سالمه ودچار یائسگی زودرس شدم آیا دارویی هست مصرف کنم پریود شم چون من ی دو قلو دارم وباز می‌خوام باردار شم در ازدواج دومم که در حال انجام شدن است

   • سلام. دارو برای به تاخیر انداختن یائسگی زودرس وجود داره که بسته به میزان پیشرفت یائسگی میتونه موثر باشه. اما داروهای هورمونی رو جز با معاینه و مشاهده نتایج آزمایش نمی تونم تجویز کنم.

 • با سلام
  مطالب شما درمورد يائسگي زودرس بسيار عالي بود.
  دختر من 14 سال سن دارد و مبتلا به يائسگي زودرس شده است آيا امكان درمان دارد. با تشكر

  • سلام. در این سن یائسگی نداریم. مشکل ایشون چیز دیگه ای هست که باید معاینه کنم تا متوجه بشم. یائسه نیستند ولی باید حتما معاینه بشن.

 • سلام
  من همیشه ۵الی ۱۰ روز زودتر پریود میشدم ولی این ماه ۳هفته عقب افتاد و با تزریق پروژسترون پریود شدم و ی سری ازمایشات هورمونی و سونو دادم ک تخمدان کیست داره و ۳ تا فیبرم دارم همچنین ازمایشام نشون داده ک غده ی هیپوتالاموس مشکل داره و در نوبت دکتر غدد هستم. خیلی نگرانم ک چرا این اتفاق افتاده😔 الان ۴۲ سالم هست و مجردم. آیا هیچ راه حل دیگه ایی جز چیزایی ک گفته شد وجود داره؟

  • سلام. نگران نباشید این چیزها برای خیلی از خانمها اتفاق میفته. سریعتر برای درمانشون اقدام کنید و به پزشک زنان مراجعه کنید. طبق تجربه ی من، تمام مشکلات شما قابل درمانه.

 • من ۱۵ سالمه و یک ساله پریود نشدم یاعسگی نیست اما فقط میخوام بدونم از چه سنی یاعسه شروع میشه ؟؟

  • سلام نه عزیزم یائسگی برای خانم های حدود 50 سال اتفاق میفته. اگر قبلا پریود می شدین و دیگه قاعدگی ندارید حتما حتما به متخصص مراجعه کنید و موضوع رو ساده نگیرید.

 • سلام خانم دکتر عزیزم
  من ۳۸سال دارم از سن ۳۱سالگی به بعد دچار عارضه یائسگی زودرس شدم دکتر هم آزمایش نشون میده که درصد تخمکم صفر و الان حدود ۵ازدواج کردم و نمیتونم بچه دار بشم طب سوزنی هم انجام دادم نشد گیاه درمانی هم انجام دادم نشد. تنها چارش میگم اهدایی تخمک هست …الان میتونم قرص مدروفم ۵بخورم که پریود بشم اشکالی نداره به نظرتون ؟ خشکی واژن هم دارم میل جنسی هم ندارم ،😓

  • سلام. برای درمان خشکی واژن و بی میلی جنسی تون باید مراجعه کنید تا روش مناسبی براتون در نظر بگیرم. در مورد ناباروری هم باید معاینه کنم و سوابق بیماریهاتون رو بدونم. بدون معاینه نمی تونم نظری بدم.

 • من 37 سالمه، میخوام یائسه بشم، چی بخورم یا چه کنم، ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  • بطور جدی از این مسئله پرهیز کنید چون عوارض یائسگی زودرس بسیار شدیده و با عوارض و بیماریهای مختلف و جدی همراهه.

 • من ۲۱ سال دارم از۱۳ سالگی ۱۰روزپریودمی شدم اماتقریباً۲یا۳ساله که به جای ۱۰ روزپریودی ۸یا۷روزپریودمی شوم امانمی دونستم یائسگی چیه الان تواینترنت دیدم
  الان دوماه که من ۵روزپریودمی شم بین این دوپریودی ۲۷روزفاصله است
  تو اقوامم مون یائسه کسی نبوده
  عقدم وفقط علائمم قاعدگی نامنظم وزیادشدن وزنه
  قبلا وزنم ۳۷بودکم کم وزنم الان۵۴ است
  حتی ازترس اینکه نکنه یائسه باشم نمی تونم بخوابم
  خانم دکترلطفاًمیشه بگیدمن یائسه زودرس دارم یانه؟؟

  • سلام. نه عزیزم بنظرم قاعدگیتون داره منظم میشه چون هم فاصله قاعدگیت رسیده به 27 روز و هم دوران پریودیت 5 روزه شده و این علامت یائسگی زودرس نیس. در یائسگی زودرس فاصل پریودی ها زیاد میشه مثلا دو ماهه تا اینکه بالخره کامل قطع میشه. اگر تغییر وزنت ناگهانی داشتی باید معاینه بشین تا علتش مشخص بشه. نگران نباشید اصلا مشکل یائسگی زودرس ندارید.

 • سلام من35سال دارم و2ماهه وقتی که عادت ماهیانه میشم خیلی کم هست واین ماه به فاصله 18روز بعد پاک شدن شدم واین یایسگی زودرس هست وبه خاطر کرونا و الودگی نمیتونم برم مطب باید چکارکنم؟ درمانش چیه؟

  • سلام. اگر یه مرتبه دیگه همین مشکل رو داشتید، باید برای تشخیص علتش حتما به متخصص زنان مراجعه کنید. احتمالا مشکل شما چیزی غیر از یائسگی زودرسه.

   • سلام خانم. دکتر من ۳۹ سالمه و
    دچار یایسگی زودرس شدم آزمایش هارو انجام دادم و دکتری که رفتم قرص پروژسترون روزی ۲تا به مدت ۱۰روز گفتن بخور ،خوردم و۲۵روزه که قطع کردم ولی پریود نشدم خیلی دوست دارم‌‌ حامله هم بشم چه کنم میشه راهنماییم کنید با تشکر

    • سلام. طبق دستور پزشک تون عمل کنید و کمی صبور باشید تا نتیجه درمان شما مشخص بشه. استرس شرایط شما رو بدتر میکنه.

  • سلام. نه عزیزم. علت قطع پریودی میتونه تنبلی تخمدان یا موارد دیگه باشه. حتما باید برای تشخیص علت و درمان اون به متخصص زنان مراجعه کنید.

 • سلام ایا در 19 سالگی امکان یائسگی زود رس هست؟ قطع شدن پریود به علت بیماری خود ایمنی درمان دارد؟

  • سلام. نه عزیزم یائسگی نیست و مشکل دیگه ای دارید. باید برای معاینه و انجام یه سری آزمایشات مراجعه کنید تا علت قطع پریودتون مشخص بشه.

 • سلام من ۴۲سالمه
  الان ۲ ماه هست که فقط ۲روز پریود میشم
  و پریودم هم مرتبه سر ۲۸ روز ایا علائم یاعسگی رو دارم؟

  • سلام. نه عزیزم شما پریودتون بی نظم شده. اگر ماه بعدی هم این مشکل رو داشتید، برای تشخیص علتش میتونید برای معاینه مراجعه کنید. احتمال یائسگی زودرس هم البته در سن شما هست. بدون معاینات لازم نمیتونم نظر قطعی بدم.

 • سلام دکتر من ۲۰سالمه دکتریکسری آزمایش نوشتن واسم و از روی آزمایشات گفتن دچار یائسگی زود رس شدم …یعنی هیچ درمانی نیست؟😔

  • سلام. سن شما به یائسگی زودرس نمیخوره. برای معاینات بیشتر مراجعه کنید تا ببینم مشکل تون چیه. جواب آزمایشهای قبلی تون رو هم بیارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *