واژینیسموس ثانویه

بیماری واژینیسموس یا دخول غیرممکن، بیماری جنسی در زنان است که باعث می شود موقع دخول آلت، به طور غیرارادی عضلات واژن منقبض شوند و اجازه ندهند دخول صورت گیرد. یکی از انواع واژینیسموس، دخول ناممکن ثانویه است.
در این نوع از واژینیسموس، شخص قبلا رابطه جنسی خوبی داشته است اما به تازگی دخول انجام نمی شود و بیمار نمی تواند رابطه جنسی عادی و کاملی داشته باشد. در این مقاله به علائم، علل و درمان واژینیسموس ثانویه پرداخته شده است. تا پایان همراه ما باشید. برای دسترسی سریع به تیترها می توانید از فهرست زیر استفاده کنید.

از کجا بفهمیم واژینیسموس ثانویه داریم؟

اگر قبلا رابطه جنسی خوبی داشته اید اما اخیراً با مشکل دخول دردناک مواجه هستید، ممکن است دچار دخول غیرممکن ثانویه شده باشید. علائم واژینیسموس ثانویه عبارتند از:

 • آلت به طورکامل نمی تواند وارد واژن شود یا اصلا در هیچ حدی دخول انجام نمی شود
 • به جز آلت، هر چیز دیگری مثل انگشت و تامپون می تواند وارد واژن شود (واژینسموس گرید یک)
 • علاوه بر عدم دخول، بیمار نمی تواند اجازه معاینه لگنی یا ورود هر چیزی را به واژن بدهد (گرید 2 تا 5)
 • موقع دخول بیمار دچار درد شدید لگنی می شود
 • بطور غیرارادی موقع دخول پاها داخل شکم جمع می شوند

بروز علائم واژینیمسوس ثانویه بستگی به شدت بیماری دارد. گرید 1 خفیف ترین و گرید 5 شدیدترین نوع واژینیسموس در زنان هستند. سندروم واژینیمسوس با تلاش برای دخول بدتر می شود و با منصرف شدن از دخول، واژن بیمار به حالت عادی بر می گردد.

علائم واژینیسموس ثانویه

علل دخول دردناک ثانویه

معمولا واژینیسموس ثانویه به دلایل فیزیکی و مشکلات جسمی رخ می دهد. بعد از بروز یکی از مشکلات زیر بعضی از خانم ها دچار واژینیسموس ثانویه می شوند:

 • پارگی عضلات واژن و کف لگن موقع زایمان طبیعی
 • تجربه ی زایمان طبیعی سخت قبلی و ترس از بارداری مجدد
 • آسیب به بافت واژن به دلیل عفونت مکرر واژن
 • کاهش استروژن در یائسگی و خشکی و آتروفی دیواره واژن
 • جراحی های لگنی مثل هیسترکتومی
 • پرتو درمانی و شیمی درمانی
 • بیماری هایی دستگاه تناسلی مثل آندومتریوز و التهاب لگنی

رابطه جنسی خشن و بروز مشکل در روابط عاطفی زناشویی هم می تواند باعث ایجاد بیماری واژینیسموس ثانویه در زنان شود.

در صورتی که دچار علائم واژینیسموس هستید، برای تشخیص گرید و درمان آن می توانید به خانم دکتر زهرا صابری، جراح و متخصص زنان در اصفهان مراجعه کنید. جهت رزرو وقت و کسب اطلاعات با شماره ۰۹۱۳۹۷۹۷۹۷۴ تماس بگیرید.

روشهای تشخیص دخول ناممکن

با معاینه لگنی بیمار، گرفتن شرح حال بیمار و سابقه بیماری های او و تست پاپ اسمیر پزشک می تواند علت واژینیسموس و درجه شدت آن را تعیین کند. بعد از آن بر اساس وضعیت بیمار، پزشک می تواند بهترین روش را برای درمان دخول غیرممکن در نظر بگیرد.

درمان قطعی واژینیسموس ثانویه در اصفهان

به گفته دکتر زهرا صابری، متخصص و جراح زیبایی زنان در اصفهان، درمان واژینیسموس با دیلاتور و یا تمرینات کگل دیگر به بیماران توصیه نمی شود. چون درمان با این روشها بسیار طولانی (حداقل 6 ماه) و ناکارآمد بوده است.

ولی خوشبختانه روشهای نوین پزشکی برای درمان واژینیسموس وجود دارد که سریع و قطعی هستند. در واقع این روشها از انقباض عضلات واژن جلوگیری کرده و بهترین درمان واژینیسموس حتی با گریدهای بالا هستند. در ادامه با این روشها بیشتر آشنا می شویم.

درمان قطعی واژینیسموس ثانویه

درمان قطعی واژینیسموس با بوتاکس

در این روش، عضلاتی که موقع دخول دچار اسپاسم شدید می شوند و کانال واژن را می بندند، شناسایی و به آنها بوتاکس تزریق می شود. تزریق بوتاکس جلوی انقباض عضلات واژن را موقع دخول می گیرد. بعد از 3 تا 6 ماه بوتاکس به طور طبیعی جذب بدن می شود. طی این مدت عضلات واژن یاد گرفته اند که موقع دخول منقبض نشوند.

اما در صورتی که احساس می کنید بعد از جذب بوتاکس هنوز موقع دخول دچار مشکل هستید، می توانید دوباره برای تزریق بوتاکس اقدام کنید. بسیاری از بیماران بعد از یک جلسه تزریق بهبود می یابند اما کسانی هم هستند که به 2 یا 3 بار تزریق نیاز پیدا می کنند.

مزایای تزریق بوتاکس به واژن

درمان دخول غیرممکن ثانویه با این روش از مزایای زیر برخوردار است:

 • در یک جلسه و در مطب انجام می شود
 • سرپایی و بدون دوره نقاهت
 • بعد از تزریق می توانید نتیجه درمان را ببینید
 • درمان قطعی و سریع دخول ناممکن
 • بدون درد و خونریزی

به علاوه بوتاکس واژن همان هیالورونیک اسید است که یک ماده طبیعی است که در بدن هم وجود دارد و تزریق آن به واژن هیچ عارضه جانبی ایجاد نمی کند.

دستگاه rf برای درمان واژینیسموس ثانویه

پرتوهای رادیویی دستگاه آر اف واژن باعث بروز تغییراتی در عضلات واژن می شود که ماهیچه ها را ریلکس کرده و از انقباض غیرعادی آنها موقع نزدیکی جلوگیری می کند. همچنین RF دیواره آسیب دیده واژن را ترمیم می کند. این روش درمانی، کاملا سرپایی و بدون دوره نقاهت و بستری شدن است که در مطب نیز انجام می شود.

مزایای درمان با آراف واژینال

استفاده از دستگاه آر اف برای درمان واژینیسموس ثانویه باعث کلاژن سازی و جوانسازی دیواره واژن می شود. همچنین به کار گیری این روش از مزایای دیگری هم برخوردار است که عبارتند از:

 • درمان قطعی واژینیسموس
 • بدون درد و خونریزی
 • در چند جلسه انجام می شود
 • گرفتن نتیجه از همان جلسه اول
 • بدون عارضه
 • یک روش سریع

درمان با این روش برای شدیدترین واژینیسموس ها هم بسیار موثر است.

درمان واژینیسموس ثانویه با آراف

درمان دخول غیرممکن با لیزر مونالیزا

از این روش برای مواردی استفاده می شود که خشکی و آتروفی واژن باعث دردهای مقاربتی و به مرور واژینیسموس در زنان شده باشد. این مشکل بیشتر در زنان یائسه و شیرده دیده می شود. درمان با پرتوهای لیزر مونالیزا باعث ترمیم آسیبهای بافت واژن و بازگشت رطوبت طبیعی آن می شود. درمان با این روش، بدون درد و سرپایی بوده و در مطب انجام می گیرد.

مزایای درمان با لیزر مونالیزا تاچ

استفاده از لیزر مونالیزا تاچ باعث می شود مشکلات زیر رفع شده و واژینیسموس خانمها برطرف شود:

 • درمان عفونت مکرر واژن
 • درمان آتروفی و خشکی واژن
 • درمان درد، سوزش و خارش واژن هنگام دخول
 • جوانسازی واژن
 • درمان سریع و قطعی

در مطب دکتر زهرا صابری، متخصص زنان و زایمان در اصفهان، از روشهای ترکیبی (لیزر و RF) برای درمان واژینیسموس ثانویه استفاده می شود. درمان با این روشها برای شدیدترین درجات واژینیمسوس هم موثر بوده و نتایج درمان را از همان جلسه اول می توانید ببینید.

برای درمان واژینیسموس با لیزر و آراف در اصفهان می توانید به مطب دکتر زهرا صابری، جراح و متخصص زنان در این زمینه مراجعه کنید. جهت رزرو وقت و کسب اطلاعات با شماره ۰۹۱۳۹۷۹۷۹۷۴ تماس بگیرید.

پرسش و پاسخ واژینیسموس

در این بخش خانم دکتر زهرا صابری به سوالات رایج شما درباره واژینیسموس پاسخ داده اند که می توانید آنها را در زیر بخوانید:

هزینه درمان واژینیسموس با rf حدودا چقدر می شود؟

بستگی به تعداد جلسات آراف و شدت این عارضه دارد. هر چه واژینیسموس شدیدتر باشد ممکن است تعداد جلسات درمان بیشتر شود.

تعداد جلسات آر اف برای درمان قطعی دخول غیرممکن چقدر است؟

بستگی به شدت واژینیسموس تان و علت عارضه دارد.

فرق واژینیمسوس با دیسپارونی چیه؟

فرق واژینیسموس با دیسپارونیا این است که در واژینیسموس بدون دخول دچار درد شدید می شوید. اما در دیسپارونیا یا درد مقاربتی، دخول انجام می شود ولی حین و بعد از نزدیکی احساس درد و سوزش دارید. علل این دو بیماری نیز متفاوتند.

برای واژینیسموس باید به چه دکتری مراجعه کنیم؟

بهترین دکتر برای درمان واژینیسموس در اصفهان، متخصص زنان هستند که بیماریها و مشکلات جنسی بانوان در حوزه تخصص آنها است.

اگر شما هم سوالی درمورد درمان قطعی واژینیسموس ثانویه دارید، می توانید سوالات خود را در بخش نظرات این مقاله بپرسید.

3.4/5 - (18 امتیاز)
Avatar photo

نویسنده

دکتر زهرا صابری

دکتر زهرا صابری، جراح و متخصص زنان در اصفهان هستند که سالهاست در زمینه عملهای زیبایی و ترمیمی واژن فعالیت می کنند. استفاده از مدرن ترین تجهیزات روز و جدیدترین روشهای درمانی، موجب شده تا مراجعین زیادی از شهرهای دور و نزدیک برای عملهای زیبایی واژن و رفع مشکلات جنسی و زناشویی خود به ایشان مراجعه کنند.

سوالی دارید بپرسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *