علت تغییر شکل و بزرگ شدن لابیاها چیست؟

علت-بزرگی-لابیاها

برای اندازه لابیا نمی توان استاندارد خاصی در نظر گرفت. اما بعضی افراد لابیا مینورشان بزرگتر از حد عادی است و کاملا شل و آویزان به نظر می رسند. علاوه بر بدفرم شدن شکل ظاهری واژن، این لابیاهای بزرگ برای شخص مشکلات بهداشتی و جنسی هم ایجاد می کنند. در این مقاله دکتر زهرا صابری، متخصص زنان و زایمان به شما علت بزرگ شدن لبهای کوچک واژن و عدم تقارن لابیاها را توضیح می دهند. همچنین در این مقاله ما به موضوع درمان شل شدگی و چروک واژن در لابیامینورهای بزرگ نیز پرداخته ایم.

شکل طبیعی واژن باید چگونه باشد؟

در حالت استاندارد، زیباترین شکل واژن به این صورت است که لبهای بزرگ واژن یا لابیاماژور، لبهای کوچک واژن یا لابیا مینور را که اطراف دهانه واژن قرار دارند را کاملا می پوشانند. برای اندازه لابیاهای مینور و ماژور که چند سانت باشند نمی توان اندازه استانداردی گفت. چون در افراد مختلف، اندازه طبیعی لابیاها متفاوت است.

آیا هایپرتروفی لابیا مینور طبیعی است؟

همانطور که گفتیم، استانداردی برای اندازه لابیاها نداریم. اما بزرگی لبهای واژن زمانی طبیعی نیست که به خاطر بزرگی لابیاها موقع پوشیدن لباسهای تنگ، پیاده روی یا دوچرخه سواری دچار احساس درد و سوزش واژن شوید. اگر بزرگی لبه های واژن منجر به مشکلات زیر شود نیز لابیاهایتان بیش از حد عادی بزرگ هستند:

 • انحراف مسیر ادرار
 • تمیز نشدن واژن بعد از دستشویی به خاطر چین وچروک زیاد لابیا
 • بروز عفونت های مکرر یا بوی بد واژن
 • درد و سوزش واژن موقع نزدیکی
 • نامتقارن بودن لبه های واژن و تغییر شکل آن
 • تورم لابیا مینور

همچنین زمانی که می ایستید، اگر لبه های داخلی واژن حالت آویزان و بیرون زده داشته باشد، نشانگر بزرگی بیش از حد لب های دستگاه تناسلی تان است.

اگر بزرگی لابیاها باعث درد و سوزش واژن و عفونت های مکرر واژینالی تان شده، می توانید برای کوچک کردن آن با عمل لابیاپلاستی به مطب خانم دکتر زهرا صابری، جراح زیبایی زنان در اصفهان مراجعه کنید. جهت رزرو نوبت می توانید با شماره ۰۹۱۳۹۷۹۷۹۷۴ تماس گرفته یا به همین شماره در واتساپ پیام دهید.

علت تغییر شکل لبه های واژن

بزرگ شدن دستگاه تناسلی زنان به دلایل مختلفی رخ می دهد. بعضی از دختران به صورت ژنتیکی و ارثی نسبت به دختران دیگر با لابیاهای بزرگتری متولد می شوند. برخی دیگر نیز در طول زندگی شان در اثر عوامل مختلفی لابیاهایشان بیش از حد رشد می کند. علت بزرگ شدن لابیا در خانمها عبارت است از:

بلوغ دختران نوجوان
رسیدن به سن بلوغ مهمترین علت بزرگ شدن لبهای کوچک واژن است. اگر در سن بلوغ هستید، تغییرات هورمونی شما بطور طبیعی باعث بیشترین رشد در اندام های جنسی و ایجاد فرم زنانه در بدن می شود. اما در بعضی از دختران ممکن است هورمونهای بلوغ باعث رشد بیش از حد لابیاها شود.

بلوغ-جنسی-و-رشد-لابیاها

اختلال در هورمونهای زنانه
در بدن زنان به طور عادی، مقداری هورمون مردانه وجود دارد. بهم خوردن تعادل هورمونهای زنانه و مردانه نیز یکی از علل رایج بزرگ شدن دستگاه تناسلی زنان است. علت تورم لابیا و رشد بیش از حد آن در این خانمها افزایش سطح هورمونهای مردانه در بدن آنها است.
چنین اختلالات هورمونی به دلیل مصرف برخی داروها، رسیدن به سن یائسگی یا یائسگی زودرس و کاهش سطح هورمون زنانه ی استروژن رخ می دهد. بهم خوردن سطح تعادل هورمونهای آزاد شده از تخمدانها یا غده های فوق کلیوی زنان نیز می تواند علت بزرگی لبه های واژن بعد از بلوغ باشد.

بارداری و زایمانهای متعدد طبیعی
اگر چندین زایمان واژینالی (طبیعی) پشت سر هم را تجربه کرده اید، فشار این زایمانها می تواند علت تغییر شکل لبه های واژن تان باشد. به گفته دکتر زهرا صابری، متخصص زنان و زایمان، فشار وزن جنین طی بارداری نیز باعث تغییر شکل لابیاها در بزرگسالی می شود. پس کسانی که سزارین می شوند هم در معرض بزرگی لابیاها در سنین بالا هستند.

تغییرات وزنی ناگهانی و شدید
تورم لابیا مینور می تواند به دنبال تغییرات وزنی ناگهانی باشد. چاقی و لاغری های شدید ممکن است در اثر رژیم های لاغری یا چاقی، مصرف برخی داروها یا بعضی از بیماری ها رخ دهد. این تغییرات باعث شلی و آویزان شدن واژن و تغییر شکل لبهای واژن می شود.

از دست دادن ذخیره چربی
افزایش سن، رژیم های لاغری، مصرف برخی داروها یا ابتلا به بیماری هایی که ذخایر کاهش چربی بدن را کاهش می دهند نیز فرم لابیاها را تغییر می دهند. از بین رفتن چربی های بدن باعث می شود لابیاها حالت آویزانی پیدا کنند و بزرگتر به نظر برسند که در این موارد تزریق چربی به واژن توصیه می شود.

علت نامتقارن بودن لبه های واژن

نامتقارن بودن لبه های واژن به این معنی است که یکی از لبه های واژن خیلی بزرگتر از لابیای سمت دیگر باشد. اگر این اختلاف اندازه خیلی کم باشد، لابیای شما نامتقارن نیست. علت نامتقارن بودن لابیا مینور، رشد بیشتر یک طرف لابیا نسبت به لابیای سمت دیگر است در اثر عوامل زیر است:

 • هورمونهای بلوغ
 • اختلالات هورمونی در بزرگسالی
 • بارداری و زایمان

این اختلاف رشد، باعث نابرابر شدن اندازه لابیاها و بهم خوردن فرم واژن دختران و زنان می شود.

چگونه لابیا را کوچک کنیم؟

جراحان زیبایی زنان برای درمان تورم لابیاها از یک روش جراحی به نام لابیاپلاستی استفاده می کنند. در این روش برای کوچک کردن لب های دستگاه تناسلی است، قسمتهای اضافی لابیاها برداشته می شود. کوچک کردن لابیا مینور با دو روش برش با تیغ جراحی و برش با لیزر مونالیزا انجام می شود.

لابیاپلاستی با لیزر

برای درمان بزرگی لابیا می توانید لابیاپلاستی با لیزر مونالیزا را که کاملا بدون درد است در مطب انجام دهید. اما اگر به جراحی لابیاپلاستی (با تیغ جراحی) نیاز داشته باشید، حتما باید این لابیاپلاستی در اتاق عمل انجام شود. به گفته ی دکتر زهرا صابری، متخصص و جراح زیبایی زنان، انتخاب روش لابیاپلاستی برعهده پزشک است و طبق نتیجه معاینه و بزرگی لابیا، روش جراحی تعیین می شود.

اگر شما هم قصد انجام لابیاپلاستی با لیزر را دارید و یا می خواهید از هزینه آن در مطب خانم دکتر زهرا صابری مطلع شوید، می توانید با شماره ۰۹۱۳۹۷۹۷۹۷۴ تماس بگیرید. یا می توانید به همین شماره در واتساپ پیام دهید تا مشاور لیزر و زیبایی مرکز شما را راهنمایی کند.

سوالات رایج درباره لابیاپلاستی

بانوانی که لابیاپلاستی با لیزر را در اصفهان و نزد دکتر زهرا صابری انجام می دهند، سوالات زیر را در مورد بزرگی لابیاها از ایشان می پرسند:

بزرگی لب های واژن بعد از بارداری خوب می شوند یا باید لابیاپلاستی کنم؟
هیپرتروفی لابیا مینور در بارداری طبیعی است و به خاطر هورمون های بارداری و پرخون شدن لگن رخ می دهد. اما چند ماه بعد از زایمان، دوباره لابیاها به اندازه و فرم قبل از بارداری بر می گردند.

اگر کلیتوریس از لابیاماژور بیرون زده باشد، با لابیاپلاستی می توان آن را کوچک کرد؟
برای کوچک کردن بخش کلیتوریال باید عمل هودکتومی انجام شود. موقع عمل زیبایی واژن، معمولا جراح همزمان با لابیاپلاستی این جراحی را نیز انجام می دهد.

آیا خود ارضایی در نوجوانی باعث بزرگ شدن دستگاه تناسلی زنان می شود؟
خیر. خودارضایی در هیچ سنی باعث هیپرتروفی لابیا نمی شود.

روابط جنسی زیاد باعث تغییر شکل و تورم لابیاها می شود؟
خیر. رابطه جنسی زیاد هیچ تاثیری بر فرم، اندازه و تقارن لابیاها ندارد.

لابیاپلاستی برای دختران باکره هم انجام می شود؟
بله. این جراحی بیرون از واژن انجام می شود و کاری به پرده بکارت ندارد. تنها مورد برای لابیاپلاستی دختران باکره این است که باید حتما سن تان بالای 18 سال باشد.

اگر شما هم سوالی درباره علت بزرگی لب های واژن و درمان تورم لابیا با عمل لابیاپلاستی دارید، سوالات خود را در بخش نظرات همین صفحه بپرسید. خانم دکتر صابری در اسرع وقت به سوالات شما همین جا پاسخ می دهند.

لابیاپلاستی (عمل زیبایی واژن)

لابیاپلاستیلابیاپلاستی با لیزر

دکتر زهرا صابریAuthor posts

دکتر زهرا صابری، جراح و متخصص زنان در اصفهان هستند که سالهاست در زمینه عملهای زیبایی و ترمیمی واژن فعالیت می کنند. استفاده از مدرن ترین تجهیزات روز و جدیدترین روشهای درمانی، موجب شده تا مراجعین زیادی از شهرهای دور و نزدیک برای عملهای زیبایی واژن و رفع مشکلات جنسی و زناشویی خود به ایشان مراجعه کنند.

30 دیدگاه ها

  • سلام. بطور عادی یکی از لابیاها دو سه میلی بزرگتره. اگر لابیاهای شما بیشتر از این اختلاف دارن و موقع نزدیکی یا پوشیدن لباس تنگ درد و سوزش دارید باید لابیاپلاستی انجام بدین.

 • سلام دختر من ۱۲ سال دارد و نشانه های بلوغ کم کم در او ظاهر میشود و همچنین متوجه غیر عادی بودن اندام تناسلی او شدم و که لبهای داخلی از لبهای بیرونی خارج شده و خیلی بزرگ است باید چیکار کنم راهنمایی کنید بعد از بلوغ به حالت طبیعی بر میگردد یا نه لطفا راهنمایی کنید

  • سلام. بعضی از دخترها بطور ژنتیکی در اوایل دوره بلوغ، رشد لابیامینورشون خیلی زیادتره و بعد از بلوغ به حالت عادی برنمیگرده. اگر ظاهرش ناراحتش میکنه میتونه از 18 سالگی به بعد عمل لابیاپلاستی رو انجام بده.

   • سلام 16 سالمه و یکی از لبه های داخلی ام بزرگتر از اون یکیه و از لبه خارجی میزنه بیرون و شکل بدی داره چکار کنم

    • سلام. اگر خیلی اختلاف دارن لابیاهای دو طرف، باید صبر کنید تا 18 سالتون بشه و بعد برای عمل لابیاپلاستی اقدام کنید.

    • سلام ببخشید من لابیه هام خیلی بزرگن 14سالگی خیلی خود ارضایی میکردم و الان خیلی کمتر شده
     بخاطر خود ارضایی هست یا بخاطر بلوغ و راه درمانش چیه

     • سلام. به خاطر تغییرات هورمونی بلوغه عزیزم. باید صبر کنید 18 ساله بشید و بعد برای کوچک کردنشون عمل لابیاپلاستی انجام بدین.

 • با سلام خانوم دکتر من ۲۱ سالمه و از شکل واژن خودم خیلی ناراضی ام،به خاطر این موضوع میترسم ازدواج کنم…یعنی خجالت میکشم…میشه راهنمایی کنید🙏🏻واینکه این عمل باعث نازایی و ….نمیشه

  • سلام. نه عزیزم لابیاپلاستی اصلا چنین عارضه ای (نازایی) نداره. واژن افراد با هم فرق میکنه و تفاوتها رو باید در نظر بگیرید. اگر باهاش خیلی مشکل دارید باید معاینه کنم ببینم چه کارهایی میشه براتون انجام داد تا از فرم واژن تون راضی بشید.

 • سلام من برای بار اول از کاندوم استفاده کردم و باعث شد لبه های داخلی واژنم شدید ورم کنن جوری که راه میرم اذیت میشم و احساس میکنم رحمم بیرون زده…قبلا بدون کاندوم این شکلی نبود،،،چیکار باید بکنم؟آیا عمل لازمه؟یا خودش خوب میشه؟

  • سلام. نه عزیزم نگران نباشید بخاطر این دچار مشکل شدین که به جنس کاندوم حساسیت داشتید. میتونید کاندومهای دیگه رو امتحان کنید.

 • سلام ببخشید من ۱۷ سال دارم ولی لبهای داخلی یکی بزرگ تر از یکی دیگس ولی در برابر پوشیدن لباس تنگ درد و سوزش ندارم باید چکار کنم؟

  • سلام. عزیزم کمی لابیاهای دوطرف نامتقارن هستن در همه خانمها و این عادی و در حد چند میلی متره. اگر باز هم شک داری، میتونم معاینه ت کنم ببینم اختلاف لابیاها عادیه یا نه.

    • لابیاهاتون بزرگه. اگر ظاهرش ناراحتتون میکنه میتونید بعد از 18 سالگی عمل لابیاپلاستی انجام بدید تا کوچکتر بشه و حالت آویزان نداشته باشه.

 • سلام
  خسته نباشین
  من ۱۶ سالمه و لب های کوچیکم خیلی بزرگ تر از لبهای کوچیکه بطوری که کاملا مشخصه و بیرون اومده
  به پرور درست میشه یا نیاز به عمل داره

  • سلام. نه عزیزم خودبخود درست نمیشه. باید تا 18 سالگی و رشد کامل لابیاها صبر کنید و بعد برای عمل لابیاپلاستی واژن اقدام کنید.

 • سلام من امروز متوجه شدم یکی از لابیا ها بزرگتر ای اون یکی هست و وقتی سرپا می‌ایستم کمی از لبه های بیرون بیرون میزنه ولی برام مشکل ایجاد نکرده تا الان؟ آها نیاز ب عمل داره؟ 18 سالمه ممکنه بخاطر سنم باشه و بعدا ب حالت عادی بگرده چون یکی دوساله یک دفعه این اتفاق برام افتاد

  • سلام. بخاطر هورمون های دوره بلوغ بزرگ شدن. چون 18 ساله هستید میتونید با عمل لابیاپلاستی کوچکشون کنید که حالت آویزان نداشته باشه.

 • سلام خانم دکتر من لبه های داخلیم یکم برگ هستن خودمم 17سالمه می خوام عملشون کنم ولی من تو اصفهان نیستم خیلی عذاب می کشم🥺🥺

  • سلام. تا قبل از 18 سالگی این عمل رو هیچ جا براتون انجام نمیدن. این عمل سرپاییه و میتونید در اصفهان انجام بدید و همون روز برگردید شهرتون. البته وقتی بالای 18 سال شدین.

 • سلام . من دچار اختلال هورمون هستم و مبتلا به سندروم تخمدان پلی کیستیک و تحت درمانم .اختلال هورمون باعث بزرگ شدن لابیاها و کلیتوریسم شده . بعد از درمان، اندازه لابیا به حالت قبل برمیگرده یا همین طوری باقی میمونه ؟

  • سلام. بعد از اینکه این اختلالات شما درمان شد، باید برای اندازه لابیا و کلیتوریس تون عمل لابیاپلاستی و هودکتومی رو انجام بدید.

  • سلام. این عمل برای دختران باکره هم انجام میشه چون روی واژن این کار رو انجام میدیم و کاری به داخل واژن و پرده بکارت نداره.

 • سلام خانوم دکتر وقت بخیر من هرروز دوچرخه سواری میکنم و یکی از لابیام بزرگتر از اون یکی ومن مدت خیلی طولانی روی زین میشینم و واژنم خیلی اذیت میشه یعنی امکانش هست بزرگ ترشدن لابیام بخاطر نشستن زیاد من روی زین باشه و بخاطر بزرگ بودن لابیام چه پیشنهادی میدین

  • سلام. من نمیدونم چند سالتون هست ولی دوچرخه سواری به واژن فشار میاره و احساس درد دارید. بزرگتر بودن یکی از لابیاهاتون علت درده. اگر 18 سال به بالا هستید میتونید عمل لابیاپلاستی رو انجام بدین.

 • سلام من دخترم ۱۲ سالشه قسمت داخلی بدنش بیرون زده تازه هم یک ماه پریود شده می خواستم بدون خطرناک در آینده مشکل ایجاد می کنه یا به مرور خوب می شه

  • سلام. در حال بلوغه و لابیاهاش در حال رشد هستند، نگران نباشید. باید تا 18 سالگی صبر کنید اگر که لابیاهاش همچنان بیرون زدگی داره باید عمل لابیاپلاستی انجام بده.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

سوالات خود را در اینستاگرام از دکتر صابری بپرسید